Kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je v torek uspešno prestala zaslišanje na matičnem odboru državnega zbora. / Foto: Borut Živulović/bobo

Kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je v torek uspešno prestala zaslišanje na matičnem odboru državnega zbora. / Foto: Borut Živulović/Bobo

Komisarka Marta Kos po izvolitvi najprej v Kijev

Klampferjeva primerna za ministrico

Kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer, nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za javno upravo in ministrica za delo v vladi Marjana Šarca, je v torek uspešno prestala zaslišanje na matičnem odboru državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, ki je njeno predstavitev z devetimi glasovi za in štirimi proti ocenil kot ustrezno. Med drugim je napovedala sprejetje krovnega zakona o digitalni preobrazbi do konca prihodnjega leta in novele zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, s katero bodo ukinili mehanizem za izposojo računalniške opreme, ki da se je izkazal za preveč okornega, počasnega in administrativno obremenjujočega. Med prioritetnimi nalogami vidi tudi krepitev dostopa do interneta po državi in podpira uvedbo vsebin za zagotovitev digitalnih kompetenc v obvezni del šolskega kurikuluma.

Predlog za razrešitev in interpelacija

Kot so napovedovali, so v opozicijski SDS prejšnji teden vložili predlog za razrešitev predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič zaradi ponavljajočih se kršitev poslovnika državnega zbora, ustave, zakonov in neprimernega vedenja. Podpise k predlogu so prispevali tudi poslanci NSi. Za razrešitev predsednika državnega zbora je na tajnem glasovanju potrebnih 46 poslanskih glasov. NSi pa je prejšnji teden vložila interpelacijo zoper ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja. V šestih točkah mu očitajo sum zlorabe uradnega položaja, nevestnega dela v službi in oškodovanja javnih sredstev, sum kršitve temeljnih pravic delavcev, sum kršitve zakona o kazenskem postopku in s tem kršitve človekovih pravic in svoboščin. Med drugim ga obtožujejo neukrepanja ob nepravilnostih pri imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, v Centru za varovanje in zaščito in ob nasilju na območjih z romskim prebivalstvom. Podpise za interpelacijo so prispevali tudi v SDS in nepovezani poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh.

Kosova najprej v Kijev

Nova Evropska komisija pod vodstvom Ursule von der Leyen, ki je bila 27. novembra potrjena v Evropskem parlamentu v Strasbourgu, je v nedeljo nastopila svoj mandat, s tem pa tudi komisarka iz Slovenije Marta Kos, pristojna za širitev Evropske unije. Kosova je že v soboto skupaj z novim predsednikom Evropskega sveta Antoniom Costo in novo visoko zunanjepolitično predstavnico EU Kajo Kallas v Kijevu obiskala ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Zagotovili so podporo Ukrajini pri približevanju EU, Kosova pa je ob tem obljubila, da bo storila vse, kar je v njeni moči, da Ukrajina pride do ciljne črte pogajalskega procesa.

Golob pred KPK

Predsednik vlade Robert Golob je v sredo na Komisiji za preprečevanje korupcije vendarle opravil razgovor o očitkih o političnih pritiskih na policijo. Po razgovoru je za medije dejal, da je podal vsa pojasnila, očitke pa v celoti zanikal in ovrgel. »Zdaj so na vrsti dokazi in priče. Prepričan sem, da se bo podobno kot v primeru ruskih vohunov tudi tokrat izkazalo, da so izjave, na katerih temeljijo obtožbe, v resnici izmišljene in neresnične. Ampak ne gre za mojo besedo, gre za to, da bodo to potrdile priče in dokazi,« je dejal. Komisija je v nadaljevanju zaslišala še druge priče, poleg nekdanje ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar, ki je podala prijavo, tudi nekdanjega v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava, nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Branka Lobnikarja in državno sekretarko Tino Heferle. Bobnarjeva je po razgovoru dejala, da je zdaj na neodvisnem državnem organu, da presodi dejstva in dokaze in sprejme odločitev. Iz KPK so sporočili, da bodo postopek zaključili v najkrajšem možnem času.

Rupar objavil, da je bil napaden

V zunajparlamentarni stranki Glas upokojencev je po sporu med predsednikom Pavlom Ruparjem in zdaj že izključenim podpredsednikom Igorjem Černogo še vedno vroče. Rupar je namreč v soboto na Facebooku zapisal, da je »dobil udarec s pestjo v obraz od profesionalnega boksarja, ki je izgubil živce«, ker se je peljal mimo njegove hiše. Kot je zapisal, je imel rahel pretres možganov in je obiskal izolsko bolnišnico. Pripisal je še, da je vse posneto in da je napad prijavil policiji. Iz stranke so kasneje sporočili, da je Ruparju poškodbo ličnice in ustnice povzročil Černoga. Slednji je v pismu javnosti Ruparjeve obtožbe o napadu označil za laž.