Blaž Veber je s 1. marcem lani prevzel vodenje javnega zavoda Turizem Bled, pred tem je v obdobju med 1. marcem 2016 in 28. februarjem 2023 opravljal funkcijo direktorja javnega zavoda Turizem Kranjska Gora. / Foto: Tina Dokl
Komisija potrdila več primerov kršitev
Komisija za preprečevanje korupcije je znova potrdila več primerov kršitev nasprotja interesov na lokalni ravni. Med drugim tudi za kranjskogorskega občinskega svetnika Blaža Vebra, nekdanjega direktorja javnega zavoda Turizem Kranjska Gora.
Kranjska Gora, Ljubljana – Komisija za preprečevanje korupcije je za občinskega svetnika Občine Kranjska Gora Blaža Vebra ugotovila kršitev nasprotja interesov kot ga opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Kot so navedli v sporočilu za javnost, Veber ni prepoznal okoliščin nasprotja interesov in se ni ustrezno izločil iz obravnave zadev, ki so se nanašale nanj osebno ali na posameznike oziroma subjekte, s katerimi je povezan. »Svetnik Blaž Veber je v letu 2023 na seji občinskega sveta sodeloval v razpravi o poročilih, ki sta se nanašali na javni zavod Turizem Kranjska Gora v obdobju, ko je ta javni zavod kot direktor vodil on sam,« so pojasnili na komisiji, ki je postopek zanj začela na podlagi lastnih zaznav sumov kršitev in ga zaključila letos.
Poleg Vebra je komisija ugotovila kršitev nasprotja interesov še za šest svetnikov Občine Škofljica. »Da je poznavanje instituta nasprotja interesov in prepoznavanje nastanka njegovih okoliščin na lokalni ravni pomanjkljivo, komisija opozarja že vrsto let. Ne glede na to se od funkcionarjev, med katere spadajo tudi občinski svetniki, upravičeno pričakuje, da svoje obveznosti in dolžnosti v času opravljanja svoje funkcije poznajo ter da poznajo določbe Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije,« so poudarili na komisiji in dodali, da tovrstne kršitve na lokalni ravni niso redke.
Opozorili so še, da bi se moralo vseh sedem svetnikov konkretnim okoliščinam nasprotja interesov v zadevah, s katerimi so povezani, izogniti z izločitvijo iz celotne zadeve. »O teh okoliščinah pa bi morali tudi pisno obvestiti župana in ostale člane sveta, prenehati delati ter počakati na njihovo odločitev,« so dejali. Ugotovitve so pravnomočne, saj obravnavane osebe zoper njih niso vložile tožb.
Kot je pojasnil Blaž Veber, v času 7. redne seje kranjskogorskega občinskega sveta, ki je potekala septembra lani in na katero se nanašajo ugotovitve komisije, ni več opravljal funkcije direktorja javnega zavoda Turizem Kranjska Gora. »To sem opravljal med 1. marcem 2016 in 28. februarjem 2023, ko sem se s funkcije umaknil. Za nasprotje interesov pa se štejejo trije primeri, in sicer nastop službe, nastop funkcije in izvajanje funkcije, ki pa ne opredeljujejo mojega takratnega statusa,« je navedel.
Spomnil je, da so tedaj v okviru 2. točke obravnavali Odlok o javnem zavodu Turizem Kranjska Gora, v okviru 6. točke pa je potekala obravnava Poročila o opravljenem nadzoru dela poslovanja javnega zavoda Turizem Kranjska Gora za obdobje od leta 2020 do 2022, medtem ko so svetniki o Poslovnem poročilu javnega zavoda Turizem Kranjska Gora za leto 2022 pri tej točki le glasovali in sprejeli sklep. »Poslovno poročilo je bilo obravnavano in predstavljeno že na eni izmed prejšnjih sej, a takrat ni bil sprejet sklep, saj se je ta sprejel po predstavitvi Poročila o nadzoru, o katerem je bil na septembrski seji lani sprejet sklep, da se občinski svet z njim seznani,« je poudaril Veber, ki se je, kot je dejal, pri glasovanju obeh sklepov vzdržal.
Po njegovih besedah se je sicer izkazalo, da je občinska uprava poleg vabila na dotično občinsko sejo posredovala gradivo, ki je bilo neustrezno. »Namesto končnega poročilo o opravljenem nadzoru je bil posredovan osnutek poročila, ki ni vseboval pojasnil odgovornih, tako pravnih kot fizičnih oseb. Zaradi omenjene napake in napačne interpretacije podatkov posredovanega poročila svetnikom sem se odločil, da na omenjeni seji predstavim določena dejstva, ki v dokumentu niso bila predstavljena oziroma jih ni zajemal,« je zatrdil Veber, ugotovitve komisije pa komentiral: »Za vključevanje v razpravo pri 6. točki dnevnega reda mi je bil izdan opomin. Za vključevanje v 2. točko pa so med preiskavo ugotovili, da se je z ravnanjem ustvaril videz nasprotja interesov, niso pa bili izkazani elementi dejanskega nasprotja interesov po določbah Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.«