Nastop učencev Slovenske glasbene šole na Koroškem v Borovljah. / Foto: – Foto: Slovenski Spored Orf Celovec

Koncerti Slovenske glasbene šole

Potem ko je bila Slovenska glasbena šola na Koroškem v prvem desetletju tega stoletja na robu preživetja, se je leta 2015, ko je bila po napornih pogajanjih med vlado in slovenskimi organizacijami na Koroškem sprejeta kot oddelek v Glasbeno šolo dežele Koroške, obrnilo na bolje. Učencev v enotah od Zilje do Podjune je vedno več, ravnatelj mag. Roman Verdel, ki konec letošnjega leta po 27 letih vodenja šole odhaja v pokoj, pa upa, da se bo število enot še povečalo in da se bo mogoče učiti še več glasbil.

Učenci Slovenske glasbene šole se vsako leto predstavijo na zaključnih koncertih. Letošnji so v zadnjih štirinajstih dnevih potekali v krajih, v katerih delujejo enote glasbene šole. Za učence in njihove učitelje so nekaj posebnega, saj pokažejo svoje znanje in tudi priznanja, ki jih prejemajo na deželnih in zveznih tekmovanjih. Slovenska glasbena šola jih ima že kar nekaj. Ravnatelj mag. Roman Verdel je ob letošnjih koncertih povedal, da je od leta 1978 naprej šolo obiskovalo nad 18.000 učencev in da se jih je nad 70 odločilo za študij glasbe. Šola tudi bogati kulturno življenje na dvojezičnem območju.

Trije bratje, trije duhovniki

V Selah so sredi junija počastili duhovniške jubileje treh bratov Olip, po domače Užnikovih fantov: Ivana, Stanka in Petra. Vsi skupaj so duhovniki 132 let: Ivan 50 let, Stanko 42 let in Peter 40 let. Ivan je duhovnik in dekan v Pliberku in v Vogrčah, Stanko je dekan dekanije Beljak – dežela in župnik v Ločah, Peter pa je župnik pri Svetem Lenartu pri Sedmih studencih. Ker so zelo povezani z družino in Selami, so se odločili, da bodo praznovali doma, v domači župniji. V družini je bilo devet bratov in sester. Starši so z otroki vsak večer molili rožni venec, da bi otroci našli prave poklice, dekleta dobre može in fantje dobre žene in da bi bil eden od otrok duhovnik. Pa so postali duhovniki kar trije sinovi. Slavja se je udeležil tudi novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference dr. Andrej Saje, ki je ob koncih tedna sedem let deloval kot duhovnik v Selah in na Bajdišah. Olipovi duhovniki se držijo besed, ki jih je o duhovniškem poklicu zapisal prav tako duhovnik pesnik Simon Gregorčič: »Med tujce ne, ti greš med brate in sestre. Da zanje trudiš dan se vsak, da vzore uresničiš zlate kot duhovnik in narodnjak.«

×