podjetje Cash&Carry Mercator Naklo / Foto: Gorazd Kavčič

Kranjsko sodišče obsodilo nočne tatove cigaret

V Kranju so obsodili četverico obtoženih, ki je v letih 2019 in 2020 v nočnih urah vlamljala večinoma v bencinske servise in iz njih odnašala cigarete. Po cigarete so »prišli« tudi na Gorenjsko.

Vlamljali so po vsej Sloveniji – od Ljubljane, Škofij, Dutovelj, Kopra, Podgore pri Dolskem do Loma, Zgornje Polskave in Celja. Vlomov običajno niso izvajali vsi skupaj, ampak v različnih zasedbah. Enega prvih vlomov so izvedli na Gorenjskem; od tod je kazenski pregon tudi prevzelo kranjsko okrožno tožilstvo.

Kranj – Na kranjskem sodišču se je ta mesec z obsodilno sodbo končalo sojenje četverici moških z območja Ljubljane in Maribora, obtoženih več vlomov v bencinske servise po državi. S tatvinami pretežno cigaret v letih 2019 in 2020 so te oškodovali za več kot 180 tisoč evrov. Okrožna sodnica Nina Prosen je 40-letnemu Anžetu Žbanu iz Maribora in leto mlajšemu Oliverju Mačkiću iz Brezovice dosodila večletni zaporni kazni, soobtoženima 45-letnemu Aleksandru Arapoviću iz Ljubljane in 40-letnemu Veliborju Lipovcu pa pogojni kazni zapora. Žbanu in Mačkiću je izrekla tudi stranski denarni kazni, ker sta dejanja storila iz koristoljubnosti. Sodba ni pravnomočna.

Uporabljali ukradena vozila

Kazenski postopek na prvostopenjskem sodišču je potekal skoraj štiri leta. Obtožnica v tej zadevi je bila namreč na kranjsko okrožno sodišče vložena že septembra leta 2020, istega leta so opravili tudi prvi predobravnavni narok. Sprva je bil poleg omenjene četverice obtožen tudi Samir Kuduzović, a je bil sodišču dlje časa nedosegljiv, zato so postopek zoper njega kasneje izločili in ga vodijo ločeno. Kranjska okrožna tožilka Vesna Primožič je preostali četverici obtoženih očitala petnajst kaznivih dejanj velike tatvine, dva poskusa kaznivega dejanja velike tatvine in osem kaznivih dejanj prikrivanja.

Obtoženim Žbanu, Mačkiću, Arapoviću in Lipovcu je v obtožbi očitala, da so v letih 2019 in 2020 vlamljali večinoma v bencinske servise na različnih koncih države, kjer so odtujevali pretežno cigarete. S tem so lastnike oškodovali za okoli 183 tisoč evrov, še dodatno škodo so povzročili s krajami registrskih tablic in vozil, s katerimi so kazniva dejanja opravljali. Policija je v predkazenskem postopku zoper njih izvajala prikrite ukrepe – sprva tajno opazovanje, kasneje pa tudi prisluhe. Prav s slednjimi si naj bi kranjsko tožilstvo najbolj pomagalo pri dokazovanju njihove krivde, smo izvedeli.

Kradli tudi v Naklem in Šenčurju

Vlamljali so po vsej Sloveniji – od Ljubljane, Škofij, Dutovelj, Kopra, Podgore pri Dolskem do Loma, Zgornje Polskave in Celja. Vlomov običajno niso izvajali vsi skupaj, ampak v različnih zasedbah. Enega prvih vlomov so izvedli na Gorenjskem; od tod je kazenski pregon tudi prevzelo kranjsko okrožno tožilstvo. Štirje vlomilci, med katerimi sta bila tudi Anže Žban in Oliver Mačkić, so namreč 18. decembra 2019 zvečer iz zaklenjenega skladišča Mercatorjeve veleprodajne trgovine Cash & Carry Naklo na Okroglem odnesli večjo količino cigaret. Mačkić je – kot kasneje še večkrat – stražil na bližnjem parkirišču, neznani pajdaš pa pri krožišču za izvoz na avtocesto. Njuna naloga je bila opozoriti na morebitni prihod policije ali varnostne službe. V tem času sta Žban in četrti storilec (domnevno Kuduzović) preščipnila verigo s ključavnico obešanko na dvoriščnih vratih in se pripeljala do skladišča, kjer sta z večkratnim naviranjem odprla vrata. Iz skladišča sta nato odnesla večjo količino cigaret v vrednosti približno 17.500 evrov.

Po navedbah tožilstva so vlomilci za izvedbo vloma v Naklem uporabili najmanj 15 tisoč evrov vredno kombinirano vozilo Ford Connect, ki je bilo predhodno ukradeno v Avtohiši Kadivec v Šenčurju. Na kombi so namestili registrske tablice, ukradene z avtomobila v Ljubljani. V Avtohiši Kadivec je Žban konec leta 2019 ukradel tudi Ford Mondeo, ki je bil vreden najmanj 24 tisoč evrov. Avtomobil, na katerega so prav tako namestili ukradene registrske tablice, sta Žban in neznani storilec uporabila pri vlomu v bencinski servis v Dutovljah, v katerem sta odtujila za več kot 13 tisoč evrov cigaret.

Najvišja kazen Žbanu

Kot že zapisano, je sodišče obtožene Žbana, Mačkića, Arapovića in Lipovca spoznalo za krive večine očitanih kaznivih dejanj. Najvišjo kazen je sodnica Nina Prosen izrekla Anžetu Žbanu, ki je bil v preteklosti že kaznovan za istovrstna kazniva dejanja. Za skupno dvajset kaznivih dejanj je prejel enotno kazen zapora v trajanju trinajst let in pol ter enotno stransko denarno kazen v znesku 8400 evrov. Oliverju Mačkiću je za šest kaznivih dejanj dosodila enotno kazen treh let in enajstih mesecev zapora ter 1600 evrov stranske denarne kazni. Za šest kaznivih dejanj je bil krivde oproščen zaradi pomanjkanja dokazov. Aleksander Arapović in Velibor Lipovac, ki sta bila spoznana za kriva za eno oziroma dve kaznivi dejanji, sta jo odnesla s pogojno kaznijo. Prvi je prejel pogojno kazen devet mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let, drugi pa trinajst mesecev zapora s preizkusno dobo treh let. Žban mora plačati tudi za okoli 183 tisoč evrov premoženjskopravnih zahtevkov, od tega manjši del nerazdelno z Mačkićem.

Lipovac znanec policije in sodišča

Obtoženi Velibor Lipovac je sicer skupaj z bratom dvojčkom Daliborjem, ki v Avstriji prestaja štiriletno zaporno kazen zaradi poslov z drogami, stari znanec policije in sodišč. Na ljubljanskem okrožnem sodišču še vedno poteka sojenje zoper hudodelsko organizacijo tihotapljenja drog, poimenovano Mafija, ki naj bi jo vodila prav omenjena brata, v združbi pa naj bi sodelovalo še 26 obtoženih. Kot je poročal časnik Dnevnik, naj bi z drogo trgovali na območju Slovenije, Španije, Italije in Avstrije od septembra 2019 do zaključne policijske akcije sredi predlanskega februarja. Brata Lipovac naj bi vse skupaj organizirala in nadzirala, zagotavljala denar za prevoz in skladiščenje, glavna naj bi bila tudi pri distribuciji in prodaji.

×