Energija povezuje, so v Elektru Gorenjska in Kärnten Netz sporočili ob deseti obletnici vzpostavitve energetske povezave med Slovenijo in Avstrijo. / Foto: Primož Pičulin

Energija povezuje, so v Elektru Gorenjska in Kärnten Netz sporočili ob deseti obletnici vzpostavitve energetske povezave med Slovenijo in Avstrijo. / Foto: Primož Pičulin

Krepitev energetske povezave

Pred desetimi leti v žledolomu vzpostavljena čezmejna energetska povezava med Jezerskim in avstrijsko Koroško je prerasla v trajno rešitev. Nadgradili jo bodo z novim kabelskim vodom skozi predor Ljubelj.

Jezersko – Jezersko je v žledolomu leta 2014 ostalo brez cestne povezave in oskrbe z električno energijo. Elektro Gorenjska in Kärnten Netz sta v nekaj dneh z avstrijske strani namestila 200 metrov dolgo 20-kilovoltno povezavo čez Jezerski vrh. »Operativno sodelovanje med državama je bil na začetku velik izziv, saj imata različne regulative in predpise glede oskrbe in prodaje električne energije,« je ob desetletnici sosedske pomoči spomnil predsednik uprave Elektra Gorenjska Ivan Šmon.

S posluhom institucij na obeh straneh meje so zelo hitro našli rešitve, ki so omogočile čezmejno energetsko povezavo, sprva začasno, ker se je izkazala kot zelo učinkovita, varna in zanesljiva, pa je kmalu postala trajna. »Za vse nas to ni bila le tehnična zmaga, temveč tudi dokaz solidarnosti in prijateljstva med Slovenijo in Avstrijo, kar danes predstavlja pomemben simbol trajnega sodelovanja.« Kot je še dodal Šmon, se je med podjetjema vzpostavila prijateljska vez, ki vodi v nadaljnje skupne projekte.

Skozi predor Ljubelj

Dogodek v začetku leta 2014 je bil jasen opomnik, kako pomembne so čezmejne energetske poveze v situacijah, kot je bila na Jezerskem, meni izvršni direktor skupine Kelag Reinhard Draxler. Povezavo, ki se je v desetih letih izkazala za koristno v več kot 60 primerih (ob izpadih zaradi vremenskih razmer ali vzdrževalnih del na omrežju), krepijo in nadgrajujejo. V okviru projekta Evropske unije​ GreenSwitch jo bodo vzpostavili še skozi predor Ljubelj. Cilj projekta, v katerega so poleg Elektra Gorenjska in Kärnten Netz vključeni še Eles, Elektro Ljubljana, Elektro Celje in dva hrvaška operaterja omrežja, je optimizirati uporabo obstoječe elektro infrastrukture, integrirati nove tehnologije v distribucijska omrežja in s tem zagotoviti možnosti za večjo integracijo obnovljivih virov energije ter povečati varnost in zanesljivost oskrbe z električno energijo. Naložbe v infrastrukturo bodo izvajali naslednja štiri leta, v slovensko energetsko omrežje bo vloženih okoli 84,5 milijona evrov, skupna vrednost projekta pa je 145 milijonov evrov.

O sodelovanju in načrtih so spregovorili na Jezerskem, kjer sta se predstavnikom Elektra Gorenjska in Kärnten Netz pridružila tudi guverner Koroške Peter Kaiser in državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen. »Naravne nesreče nam danes zelo pogosto pokažejo, da se moramo začeti prilagajati na podnebne spremembe,« je ob pomenu povezovanja poudarila predstavnica ministrstva. »To pomeni, da moramo prilagoditi tudi energetsko infrastrukturo, česar pa ne zmoremo sami. Moramo sodelovati, ne le v nekem regijskem segmentu, ampak tudi v širšem evropskem prostoru in seveda tudi globalno,« je dejala. Po mnenju koroškega glavarja sta čezmejna pomoč in povezava med Jezerskim in Koroško lahko pozitivni zgled za preostalo Evropo, prav tako projekt GreenSwitch.

V preteklih letih je bilo veliko narejenega, ocenjuje župan Občine Jezersko Andrej Karničar. Na žalost, je dejal, je bil povod nesrečni dogodek; zaradi nuje je bila sprejeta odločitev o povezavi, na podlagi katere pa danes vidimo, kako zelo pomembna je za obe strani, kako sosedje potrebujemo drug drugega in da moramo biti v dobrih odnosih ter si pomagati.