V Sokolskem domu je do zadnje aprilske sobote na ogled zanimiva razstava Jurija Selana z naslovom Via Crucis./ Foto: Primož Pičulin
V Sokolskem domu je do zadnje aprilske sobote na ogled zanimiva razstava Jurija Selana z naslovom Via Crucis./ Foto: Primož Pičulin
Križev pot ni pot k smrti, pač pa je pot k rojstvu
Tako razmišlja slikar in likovni teoretik Jurij Selan, ki je avtor letošnje zanimive pasijonske razstave, ki si jo je še do zadnje aprilske sobote moč ogledati v Sokolskem domu v Škofji Loki.
Škofja Loka – Prireditve ob letošnjih Dnevih Škofjeloškega pasijona so se začela s Pasijonskim dnevom v Sokolskem domu. Poleg izdaje 20. številke zbornika Pasijonski doneski so odprli tudi pasijonsko razstavo, na kateri se s ciklom Via Crucis predstavlja Jurij Selan, odprta pa bo do 26. aprila.
Jurij Selan je leta 2005 diplomiral iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani pod mentorstvom Hermana Gvardjančiča, Jožefa Muhoviča in Branka Suhya. Na akademiji se je najprej zaposlil kot mladi raziskovalec, zdaj pa je prodekan za kakovost in umetniško dejavnost. Od leta 2012 je tudi predsednik državne predmetne komisije za splošno maturo iz likovne teorije.
Razstavo v Sokolskem domu je pripravil na povabilo Zavoda 973, kot je ob odprtju povedal Jurij Selan, pa je nastala že leta 2008. Avtor razstave je tudi pojasnil, da se je ob zaključku študija slikarstva med drugim spraševal o bistvu človeka ter od kod prihajamo, kdo smo in kam gremo. Zato je njegovo diplomsko delo nosilo naslov Slikanje kot samospoznavanje. »Cikel Via Crucis sem z namenom poimenoval z latinskim izrazom, ki daje pridih večje resnobnosti. Nastal je na osnovi likovnega vpliva Rembrandtovega slikarstva. Prizore Kristusovega trpljenja sem skušal prikazati kot dramo med svetlim in temnim, ki simbolizira večno napetost med rojstvom in smrtjo,« je povedal Jurij Selan in dodal, da križev pot ni pot k smrti, pač pa je pot k rojstvu.
»V tem smislu je parafraza za slehernega človeka, ki v življenju sprejema odločitve in upa, da bo zanje nekoč poplačan. Pridih take življenjske odločnosti sem želel vzpostaviti v upodobitvah Kristusa na križevem potu,« je tudi povedal slikar Selan in dodal, da je cikel postopoma postal samostojno zaključeno delo. Narejen je v tehniki gvaš na papirju, saj je bil v osnovi zamišljen kot skica, kot osnutek za morebitni večji slikarski cikel.