Pri kožnih težavah si velikokrat lahko pomagamo s pravilno nego kože in samozdravljenjem, včasih pa je potreben obisk specialista, ki nam bo predpisal ustrezna zdravila. / Foto: Tina Dokl
Lekarniška pomoč pri kožnih težavah
Farmacevti igrajo ključno vlogo pri prepoznavanju, lajšanju in preprečevanju težav s kožo. Pogosto so prvi, na katere se obrnejo pacienti, saj so prepoznani kot strokovni kader, obenem pa pri njih ni naročanja in dolgih čakalnih vrst. Najpogosteje svetujejo pri aknah, alergijah, suhi koži ...
Koža igra ključno vlogo pri zaščiti telesa, hkrati pa se ravno zaradi njene izpostavljenosti okolju pogosto pojavljajo različne težave z njo. »Koža je naš največji organ in pogoste so tudi težave, zaradi katerih pacienti iščejo pomoči pri farmacevtih, saj pomembno vplivajo na kakovost njihovega življenja,« je povedala Lucija Demšar, mag. farm., iz Gorenjskih lekarn. Najpogosteje farmacevti svetujejo pri aknah, alergijah, glivičnih okužbah ter negi suhe in razdražene kože, težave pa se razlikujejo glede na starostne skupine. »Pri majhnih otrocih so najpogostejša kožna težava razdražena koža ali ekcemi, ki so lahko tudi začetek atopijskega dermatitisa. Najstniki najpogosteje potrebujejo pomoč pri izbiri ustreznih izdelkov za nego aknaste kože. Starostniki pa pomoč iščejo zaradi težav v suho kožo, pa tudi pri prepoznavi različnih novonastalih ali spremenjenih znamenj,« je pojasnila.
Tudi letni časi so povezani s porastom določenih težav. Kot je povedala Demšarjeva, se spomladi in poleti poveča število alergij in sončnih opeklin, v zimskem času pa se poveča število pacientov, ki iščejo pomoč pri izbiri ustreznega izdelka za nego suhe ali razdražene kože in ustnic. Pravilna nega je ključna tako pri zdravljenju kot pri vzdrževanju zdrave kože. »Osnovna nega, ki zajema čiščenje, vlaženje in zaščito pred soncem, pomembno izboljša rezultate zdravljenja. Napačna izbira izdelkov pa lahko stanje poslabša ali povzroči nove težave,« je opozorila Demšarjeva. Farmacevti zato pacientom pomagajo izbrati izdelke, ki ustrezajo njihovemu tipu kože, ter jih izobrazijo o pravilni uporabi.
Farmacevti so pogosto prvi, na katere se ljudje obrnejo po pomoč, je poudarila Demšarjeva. »Veliko ljudi je brez osebnega zdravnika, čakalne dobe pri specialistih so dolge, mi pa smo prepoznani kot strokovni kader, kjer je pomoč na voljo brez čakanja in naročanja.« Ko pacient pride v lekarno z vprašanjem glede kožne težave, farmacevti posvetijo veliko pozornosti zbiranju podatkov. »Zanimajo nas starost, spol, življenjske navade in spremljajoče bolezni. Pomembno je vedeti, koliko časa trajajo težave in ali so ponavljajoče se,« je razložila Demšarjeva.
S prepoznavo kožnih težav in lastnosti pacienta farmacevti lahko ocenijo, kako resno je stanje. Posledično se lažje odločijo, s katerim kozmetičnim izdelkom, medicinskim pripomočkom ali zdravilom brez recepta bi težavo najuspešneje lajšali. »Veliko kožnih bolezni je primernih za samozdravljenje. Ko pacientu nega s kozmetičnimi izdelki ne zadostuje ali so težave posledica lokalne ali sistemske bolezni, je potrebno zdravljenje z zdravili, ki jih v večini primerov predpiše zdravnik,« je še povedala in dodala, da je meja med nego in zdravljenjem pri kožnih težavah pogosto zabrisana.