poletje, voda, vročina, živali, pes, ohladitev Kokra / Foto: Tina Dokl

Letošnji junij je bil najtoplejši od leta 1950. / Foto: Tina Dokl

Letošnji junij rekordno topel

Minuli mesec je bil tudi rekordno suh.

Kranj – Po delnih in še ne povsem preverjenih podatkih je bil letošnji junij rekordno topel, suh in osončen, so sporočili z Agencije RS za okolje (Arso).

Odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020 je na državni ravni znašal 3,7 stopinje Celzija, zaradi česar je bil letošnji junij najtoplejši od začetka primerljivih podatkov, to je od leta 1950. V tem obdobju sta bila sicer doslej najtoplejša junija 2003 in 2019, z odklonoma 3,4 oz. 3,3 stopinje.

Po navedbah Arsa so se juniji v zadnjih 50 letih ogreli najbolj od vseh mesecev leta, in sicer za več kot štiri stopinje. »Zadnji juniji so v povprečju celo bistveno toplejši od običajnih julijev in avgustov pred okoli 50 leti. Odklon povprečne temperature letošnjega junija od povprečnega junija iz 70. let prejšnjega stoletja tako znaša kar šest stopinj Celzija.«

Letošnji junij je bil na ravni Slovenije tudi rekordno osončen – 44 odstotkov bolj kot običajno, na drugi strani pa je bilo padavin rekordno malo. Na ravni države je padlo le 24 odstotkov običajne vrednosti padavin, kar je najmanj med vsemi juniji po letu 1950, sicer pa je bilo povsod po Sloveniji mnogo manj padavin kot običajno, večinoma od 10 do 40 odstotkov dolgoletnega povprečja. Juniji v zadnjih 40 letih postajajo vse bolj suhi, ugotavljajo na Arsu.