Med in mleko

Rast pokojnin bistveno prehiteva rast življenjskih stroškov v zadnjem letu, zato je vlada ocenila, da zimski letni dodatek v tem trenutku ni potreben.« To so besede predsednika vlade Roberta Goloba na seji državnega zbora minuli ponedeljek. Kot je pojasnil, je redna uskladitev pokojnin letos znašala 8,8 odstotka, kar je najvišja posamezna uskladitev pokojnin od junija 1992. Že zdaj pa se tudi ve, da bo redna uskladitev v letu 2025 precej višja od inflacije, saj bo znašala več kot štiri odstotke. Zato torej zimskega dodatka letos ne bo, je dejal Golob.

V Zvezi društev upokojencev Slovenije so se na izjavo burno odzvali. Da so šokirani, so zapisali, in da enostavno ne morejo verjeti besedam. Kot da 660 tisoč upokojencev in predsednik vlade ne bi živeli v isti državi. Izjavo, da pokojnine naraščajo bistveno hitreje od inflacije, bi marsikdo lahko razumel, kot da se upokojencem – cedita med in mleko, so ogorčeno zapisali in s podatki pokazali, da so v zadnjih petih letih pokojnine močno zaostajale za rastjo življenjskih stroškov.

»Grozljivo je, da je cena kilograma kruha štiri evre!« so dodali in poudarili, da so se osnovna živila, kot so mlečni izdelki, sadje, zelenjava, olje, jajca, v tem letu podražili za najmanj 25 odstotkov. Ob tem pa mnogi upokojenci živijo pod pragom revščine, ki je 903 evre na mesec na enočlansko gospodinjstvo. Največji posamezni delež jih prejema pokojnino v višini od 700 do 800 evrov neto. Torej od sto do dvesto evrov manj od praga revščine. Dokler sta pokojnini dve, še gre, a ko eden od zakoncev ostane sam, zelo težko preživi. Kot opažajo tudi v gorenjskih humanitarnih združenjih, jih čedalje več prihaja po pomoč k njim, po hrano, oblačila, pomoč pri plačilu položnic. Mnogi živijo v mrzlih stanovanjih, kjer imajo le 11, 15 stopinj … Stiske nekaterih so res velike. Več deset tisoč jih na mesec prejme celo manj kot 500 evrov. »S tem denarjem ne morem niti vseh položnic pozimi pokriti. Jem juho za nekaj centov. Razredčim jo za nekaj dni. Pa kakšen kruh. Pri 78 letih ne potrebujem več. Duša me boli,« je za javno televizijo pred časom dejala ena od upokojenk. In prav starejše ženske so ena najranljivejših skupin, še zlasti, če živijo same. Ne živijo, životarijo.

Lani jim je zimo vendarle nekoliko olajšal zimski dodatek; ta je znašal od 58 do 182 evrov, kar je proračun stalo 68 milijonov evrov. In če racionalno lahko sprejmemo dejstvo, da denarja v državni blagajni letos pač ni in so prioritete drugje, pa je izjava predsednika vlade, da zimski dodatek ni potreben, vsaj nerodna, če ne nesprejemljiva, celo nespodobna. V zvezi upokojencev so mu – upravičeno – priporočili malce več socialne empatije …

×