Naklo pristopa v Združenje občin Slovenije
Predlog novele zakona zaostruje tudi pogoje za pridobitev dovoljenj za opravljanje zdravstvene dejavnosti. / Foto: Nik Bertoncelj
Med javnim in zasebnim
V javni obravnavi je predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva, kot poudarjajo njeni pripravljavci, krepitev javne zdravstvene mreže in ureditev prehajanja zdravstvenih delavcev iz javnega v zasebno zdravstvo.
Ljubljana – Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti prinaša več sprememb in novosti na področju zdravstvene dejavnosti v Sloveniji. »Na eni strani želimo motivirati delavce, zaposlene v javnih zdravstvenih zavodih, da ostanejo in opravijo čim več dela v javnih zavodih, na drugi strani pa želimo tudi urediti oziroma regulirati delo pri koncesionarjih,« je pred dnevi poudarila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
Predlog novele zakona predvideva jasnejšo ločitev med javnimi zdravstvenimi zavodi in zasebnimi izvajalci zdravstvene dejavnosti s poudarkom na omejevanju prehajanja zaposlenih iz javnega v zasebni sektor ter urejanju dvojnih praks, kar naj bi po besedah pripravljavcev prispevalo k bolj uravnoteženemu zdravstvenemu sistemu. Predlog novele zaostruje tudi pogoje za pridobitev dovoljenj za opravljanje zdravstvene dejavnosti, tako da bi dovoljenja lahko pridobili le tisti, ki bodo dejavnost opravljali v svojem imenu in za svoj račun, s čimer naj bi se preprečila praksa izvajanja zdravstvene dejavnosti v imenu tretjih oseb.
Predlog uvaja zdravstvene regije, geografsko razdelitev Slovenije na območja, ki bodo pokrivala več občin. Namen tega je, kot pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje, racionalizacija in konkretizacija javne zdravstvene mreže ter boljši odziv na potrebe prebivalstva. »Zakon uvaja tudi bolj sistematično in transparentno podeljevanje koncesij, z jasnejšimi merili in omejitvami. Koncesije ne bodo več podaljševane avtomatično, ampak se bodo podeljevale na podlagi javnih razpisov, ki bodo omogočili konkurenco med vsemi zainteresiranimi izvajalci.«
Predlog določa, katere dejavnosti se lahko izvajajo le kot del javne zdravstvene službe, natančneje so določena tudi pravila za izvajanje tržnih dejavnosti znotraj javnih zdravstvenih zavodov. »Izboljšala se bo preglednost, učinkovitost in nadzor nad izvajanjem javne zdravstvene službe in podeljevanjem koncesij.«
Poskušali smo že zbrati nekaj odzivov na predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni obravnavi do vključno 16. oktobra. Iz jeseniške bolnišnice so sporočili, da pravna služba Združenja zdravstvenih zavodov, katerega članica je tudi bolnišnica, omenjeni zakon še pregleduje in bo nanj podala skupna stališča. Novele v tem trenutku še niso želeli komentirati niti nekateri koncesionarji. So se pa odzvali v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornici – Zvezi), kjer so po preučitvi izhodišč novele podprli večino načrtovanih sprememb in dopolnitev. »Ocenili smo, da bodo pripomogle k večji urejenosti področja ter k izboljšanju zakonske ureditve, za katero se je v praksi izkazalo, da je neustrezna oziroma pomanjkljiva,« je povedala Monika Ažman, predsednica Zbornice-Zveze, kjer bodo prav tako predstavljeni predlog novele, ki je v javni razpravi, temeljito preučili in nanj podali pripombe.
Ažmanova je še poudarila: »V Zbornici – Zvezi zagovarjamo in se zavzemamo za vsem enako dostopen javni zdravstveni sistem ter za jasno in transparentno razmejitev javne in zasebne zdravstvene dejavnosti. Menimo, da mora imeti vsak prebivalec Slovenije enake možnosti dostopa do zdravstvenega varstva, ne glede na to, kako debelo denarnico in kakšne zveze v sistemu ima. Brez javnega zdravstva ni mogoče zagotavljati varne in kakovostne zdravstvene obravnave vsem pacientom.«