Urgentni center Splošna bolnišnica Jesenice / Foto: Nik Bertoncelj

Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti po zagotovilih zdravstvenega ministrstva natančno opredeljuje, kaj je javna zdravstvena služba. / Foto: Nik Bertoncelj

Med javnim in zasebnim

Novela zakona o zdravstveni dejavnosti natančno opredeljuje, kaj je javna zdravstvena služba, je prepričana zdravstvena ministrica. Zdravniške organizacije so napovedale ustavno presojo spornih členov zakona.

Ljubljana – Vlada je potrdila predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki naj bi razmejila javno in zasebno zdravstvo. Minuli četrtek so ga na izredni seji v prvi obravnavi potrdili tudi državni poslanci. »To je eden od ključnih zakonov na področju zdravstva in predstavlja pomemben korak našega ministrstva oziroma vlade. Novela sledi napovedanim usmeritvam, ki ostajajo ves čas enake: regulirati oziroma urediti zdravstveno dejavnost,« je prepričana ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, ki dodaja: »Obetamo si večjo preglednost, boljšo informiranost in urejeno stanje na področju zdravstvene dejavnosti. Zakon natančno opredeljuje, kaj je javna zdravstvena služba.« Predlog uvaja zdravstvene regije, ki naj bi bile oblikovane na podoben način, kot so območne enote Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Novela tudi predvideva soglasja zdravstvenih sodelavcev za delo pri drugem delodajalcu. Kot pojasnjuje ministrica: »Novela predvsem spodbuja zaposlene, da bodo več delali oziroma ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zdravstveni delavci v javnem zdravstvenem zavodu bodo za dodatno delo pri svojem delodajalcu lahko plačani po podjemni pogodbi, ki bo davčno ugodnejša, se pravi za lastne zaposlene v javnem zdravstvenem zavodu.« Delo pri t. i. čistih zasebnikih, razen v redkih izjemah, bi bilo prepovedano. Pod določenimi pogoji pa bo mogoče delo zasebnikov v javnih zdravstvenih zavodih po podjemnih pogodbah, če bodo javne ustanove takšne storitve potrebovale.

Predlog so podprli nekateri socialni partnerji, ne pa denimo Zdravniška zbornica Slovenije, kjer menijo, da predlog novele ne bo rešil problemov zdravstva, bolnika ne bo postavil v središče in ne bo povečal števila obravnav. Predstavniki nekaterih zdravniških organizacij so že napovedali, da bodo v primeru sprejema novele zakona zahtevali ustavno presojo spornih členov.