Mi bi samo radi delali

Njihove oči so odsevale stanje brezupa, žalosti. To je bilo minuli ponedeljek, ko so delavci stali pred podjetjem in čakali, da se zgodi čudež in jih lastniki uslišijo, da bi družba CSS lahko delovala naprej. Nihče od lastnikov jim ni prišel pojasnit očitno že sprejete odločitve, da bo podjetje šlo v likvidacijo. »Vztrajamo, da delavci ne smejo in ne morejo biti kolateralna škoda slabega, neučinkovitega vodenja, temveč si zaslužijo, da se jim prizna njihovo dostojanstvo in da se ohranijo delovna mesta,« je na novinarski konferenci tistega dne poudarila generalna sekretarka sindikata Ana Čermelj. Prikimala ji je predsednica sindikata v CSS Brigita Rutar, iz vrst delavcev, ki so objokani zrli v prazno, pa so se vrstili stavki: »Mi bi samo radi delali, mi hočemo delati ...« Nekaj dni kasneje, v sredo, je bila v Škofji Loki podoba drugačna. Po skupščini družbe CSS, ki je potrdila predlog sklepa o likvidaciji, je izjavo medijem podal tudi direktor CSS Uroš Zarnik. »Verjetno je vsak konec tudi nov začetek,« je med drugim porekel človek, ki bo, če bo likvidacija potrjena, postal tudi likvidacijski upravitelj podjetja, ki zaposluje 43 ljudi, od tega 19 invalidov. Taisti človek ima z ženo in sinom podjetje, ki med drugim ponuja pomoč podjetjem pri prodoru na tuje trge. In taisti človek za invalidsko družbo CSS, katere direktor je, na nikakršen način ni zmogel pomagati in poiskati rešitve za to, da bi podjetje obstalo. Čeravno je na spletni strani družinskega podjetja Zarnikovih zapisano, da »se je na svoji poslovni poti kot direktor ali član poslovodstva ukvarjal s poslovno-finančnim prestrukturiranjem slovenskih podjetij, ki so krenila na pot neprestanih izboljšav in odličnosti poslovanja«. Kaj je potemtakem šlo narobe pri CSS, da mu ni uspelo izkazati svojih sposobnosti?

Dnevi tečejo, delavci ostajajo v negotovosti ... Odzivi javnosti in politike so burni. V reševanje razmer se je vključilo ministrstvo za delo, ki med drugim preverja možnost razveljavitve sprejete odločitve glede likvidacije. O situaciji bo v četrtek razpravljala tudi komisija DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti. Za petek je sklicana nujna seja komisije za nadzor javnih financ. Zanimanje za prevzem podjetja je izrazil lastnik in direktor kranjske Iskre Klemen Šešok.

Se iskanje rešitev za obstoj loškega invalidskega podjetja zares dogaja in ali se dogaja iz srca? Ali pa gre le za metanje peska v oči in zgolj podaljševanje agonije negotovosti 43 zaposlenim? Morda bo odgovor na vprašanje znan že v prihodnjih dneh. Upajmo pa, da rešitev, če se bo zgodila, ne bo sprejeta s figo v žepu, kar smo v naši državi na žalost že prevečkrat doživeli.

×