Po prevzemu častnega pokroviteljstva projekta zMigaj se je predsednica države Nataša Pirc Musar z veseljem fotografirala tudi z dijaki Gimnazije Kranj. / Foto: Tina Dokl

Po prevzemu častnega pokroviteljstva projekta zMigaj se je predsednica države Nataša Pirc Musar z veseljem fotografirala tudi z dijaki Gimnazije Kranj. / Foto: Tina Dokl

Mlade spodbujajo h gibanju

Gimnazija Kranj je gostila uvodni dogodek projekta zMigaj, ki v srednje šole prinaša dodatne ure športne dejavnosti. Častno pokroviteljstvo projekta je prevzela predsednica države Nataša Pric Musar.

Kranj – Na Gimnaziji Kranj je v torek potekal uvodni dogodek projekta zMigaj, ki vključuje 24 slovenskih srednjih šol – s ciljem, da z dodatnimi brezplačnimi športnimi dejavnostmi spodbudijo gibanje med mladimi ter prispevajo k njihovemu zdravemu razvoju in krepitvi telesne učinkovitosti. Gibalne sposobnosti srednješolcev namreč še vedno zaostajajo za obdobjem pred pandemijo koronavirusa. Projekt vodi Zavod za šport RS Planica v sodelovanju z ljubljansko fakulteto za šport, častno pokroviteljstvo pa je na torkovem dogodku prevzela predsednica države Nataša Pirc Musar. »V današnjem času, ko se mladi spoprijemajo z izzivi sedečega načina življenja in digitalizacije, je še posebej pomembno, da jim omogočimo dodatne možnosti za gibanje. Redna telesna dejavnost namreč pozitivno vpliva na telesno, duševno in socialno zdravje mladostnikov ter krepi njihove kognitivne sposobnosti, kar prispeva k boljši produktivnosti in večji kakovosti življenja,« je poudarila predsednica.

Projekt na letni ravni vključuje več kot 1500 dijakov. Z letošnjim šolskim letom jim omogoča dve dodatni uri gibanja na teden, pri čemer pa dijaki skupaj s športnimi pedagogi in predstavniki fakultete za šport soustvarjajo vsebine vadb. »Projekt daje mladim možnost, da izrazijo svoje ideje in oblikujejo aktivnosti, dejavnosti, ki so jim v veselje,« je dejal Franci Petek, direktor Zavoda za šport RS Planica, in dodal, da lahko dodatni dve uri gibanja na teden spremenita svet. »Vem, sliši se velikopotezno, ampak na njem bomo bolj zdravi, bolj samozavesti in bolj učinkoviti ljudje.«

Državna sekretarka Ministrstva za vzgojo in izobraževanje Janja Zupančič pa je poudarila, da ukrepi, izvedeni v prvih mesecih projekta, kažejo, da so mladi polni idej, obenem pa v njih še kako živi veselje do gibanja. Projekt po njenih besedah izstopa tudi po tem, da ne nagovarja le dijakov, temveč tudi njihove profesorje in druge zaposlene. Omogoča namreč tudi brezplačno vadbo zaposlenih ter usposabljanja za športne pedagoge in strokovne delavce.

Z Gorenjskega v projektu sodeluje le Gimnazija Kranj. Ravnatelj Aljoša Brlogar je izrazil zadovoljstvo, da imajo prav na njihovi šoli priložnost gostiti uvodni dogodek projekta, ki spodbuja telesno vadbo in gradnjo zdravega duha v zdravem telesu pri dijakih in zaposlenih. Spomnil je na besede njihovega zlatega maturanta, kolesarja Mateja Mohoriča: »Bistvo športa je, da z njim motiviramo ljudi ter jih navdahnemo za življenje in lepote sveta.«

Pomena športne dejavnosti med mladimi se je dotaknila tudi kasnejša okrogla miza, uvodni dogodek pa so pospremili še s simbolično predajo knjige vtisov in zgodb, ki jo je predsednica Pirc Musarjeva izročila Petku, ta pa ravnatelju Brlogarju. Knjiga, v katero bodo udeleženci vpisovali vtise, je tako svojo pot začela na Gimnaziji Kranj, v nadaljevanju pa bo krožila med šolami.

Projekt, ki se bo iztekel konec avgusta 2028, je vreden skoraj 4,5 milijona evrov, od tega 2,8 milijona prispeva Evropski socialni sklad plus, ostalo pa država.