Izjava za medije ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luke Mesca v zvezi z likvidacijo invalidskega podjetja CSS po sestanku z zaposlenimi / Foto: Primož Pičulin

Minister Luka Mesec in predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka Marko Lotrič sta se z zaposlenimi v invalidskem podjetju CSS ta teden znova pogovarjala o aktivnostih za ohranitev podjetja. / Foto: Primož Pičulin

Nad likvidacijo z novim vodstvom

Minister za delo Luka Mesec je v torek znova obiskal škofjeloško invalidsko podjetje CSS. Dogovorili so se o kandidatki, ki bi lahko, če bo predlog sprejel Slovenski državni holding, prevzela vodenje podjetja.

Škofja Loka – Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je v torek ob obisku CSS povedal, da mu je predsednik uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Žiga Debeljak v ponedeljek zagotovil, da bo umaknil postopek likvidacije podjetja in zamenjal likvidacijskega upravitelja, ko mu povedo, kdo je pripravljen prevzeti vodenje podjetja. Na torkovem sestanku z zaposlenimi v CSS so se strinjali, da mora direktor oziroma likvidacijski upravitelj Uroš Zarnik takoj zapustiti svoj položaj, saj da mora biti na tem mestu nekdo, ki so mu mar zaposleni in rešitev podjetja, namesto da ga potaplja. »Oblikovali smo tudi predlog za vršilko dolžnosti, ki jo bomo predlagali SDH,« je povedal Mesec, ki imena še ni želel razkriti. »To je prvi korak navzgor v tej žalostni zgodbi podjetja CSS,« je dejal minister. Poudaril je, da se boj za ohranitev podjetja šele začenja. Tudi neodvisna analiza, ki jo je naročil, je namreč pokazala, da podjetje ni v dobrem stanju, da potrebuje nova naročila in da je treba razrešiti problem potencialne insolventnosti. Urgentno je treba rešiti predvsem za približno 150.000 evrov dolgov do upnikov in podjetju pomagati z naročili. Vendar je minister glede tega optimističen, še zlasti na podlagi izjav podjetij, ki so se zavezala, da bodo CSS do konca leta oddala za okoli milijon evrov naročil. O tem je podrobneje spregovoril predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka Marko Lotrič, ki je pojasnil, da so podjetja, predvsem škofjeloška in tudi eno iz tujine, že podala naročila.

»Dejansko imamo na današnji dan za 1,2 milijona evrov naročil,« je poudaril. Kot je dodal, naročniki zaupajo v delo CSS, v njegove storitve in produkte. »Zato lahko z veseljem povem, da bi podjetje lahko preživelo. Ima naročila, ima zaupanje,« je prepričan Marko Lotrič, sicer tudi predsednik državnega sveta. Kot je objavil na družbenem omrežju X po nastopu v oddaji 24 ur, je sicer Območna obrtno-podjetniška zbornica Škofja Loka v minulem koncu tedna zagotovila več kot 1,4 milijona evrov naročil za CSS. Od tega je 1,2 milijona evrov že potrjenih pisno, dodatnih 200 tisoč evrov pa je dogovorjenih ustno, pri čemer se pričakuje njihova potrditev do konca leta. Med naročili je 400 tisoč evrov vrednih poslov iz Nemčije, preostanek pa prihaja iz Slovenije. O možni novi direktorici podjetja pa je zapisal, da gre za nagrajenko Gospodarske zbornice Slovenije in mlado upokojenko, kar bi po njegovem mnenju lahko predstavljalo dolgoročno stabilno rešitev za vodenje CSS.

Odprto ostaja tudi vprašanje lastništva podjetja. Kot je povedal Mesec, se bodo morali skupaj z Lotričem in Debeljakom pogovoriti, ali je možno, da bi podjetje prevzeli škofjeloški podjetniki, kot so predlagali po srečanju prejšnji teden, ali pa bo podjetje ostalo v državni lasti. »Če država ne bi spremenila statusa naložbe v strateško in bi se pojavila možnost prodaje zemljišča, na katerem stoji CSS, je Občina Škofja Loka skupaj s tremi sosednjimi občinami pripravljena uveljaviti predkupno pravico. Upravljanje podjetja bi v tem primeru prevzela OOZ Škofja Loka,« pravi Lotrič.

Generalna sekretarka Sindikata obrti in podjetništva Slovenije Ana Čermelj je vesela, da so tudi drugi spoznali, da za podjetje obstajajo rešitve in da so pobude, ki jih je podal sindikat, uresničljive. »Ostajajo zahteve, da se krivdno razreši likvidacijski upravitelj in predvsem, da se podjetji Bodočnost in CSS umesti med strateške naložbe ter da se zagotovi likvidnost podjetja, saj mora tisti, ki je odgovoren za to stanje, stanje najprej tudi sanirati,« je navedla. »Ves čas se pogovarjamo. Časovnice so napete, ker podjetje ni v dobrem stanju. Stvari rešujemo, kolikor hitro se da, ne bomo pa vnaprej postavljali nobenih rokov,« je poudaril Mesec, ki predvideva, da bodo pogovori še zahtevni.