dan odprtih vrat PGD Begunje v sodelovanju z GRS Radovljica ob praznovanju 60 letnice na fotografiji vaja gasilci gorski reševalci gorska reševalna služba Radovljica GRS policija letalska policijska enota helikopter policijski helikopter / Foto: Tina Dokl

Naj vas ne preseneti nevihta

Policija ugotavlja, da pohodnikom ogromno težav v gorah povzročajo popoldanske nevihte. Nanje sicer pogosto opozarjajo, a številni pohodniki opozoril ne jemljejo resno.

Kranj – Smo na vrhuncu poletne pohodniške sezone, kar se žal odraža tudi v številu gorskih nesreč. Uprava RS za zaščito in reševanje jih je samo v minulem tednu zabeležila okoli trideset, v večini njih pa so gorski reševalci za reševanje poškodovanih ali onemoglih pohodnikov zaprosili za pomoč helikopterja. Policija ob tem ugotavlja, da pohodnikom ogromno težav povzročajo nevihte, ki se v gorah v popoldanskem času pogosto pojavijo. »Gre za dejavnik, na katerega mnogi velikokrat opozarjamo, a ga pohodniki pogosto ne jemljejo dovolj resno,« tako ugotavljajo na Policijski upravi Kranj.

Do poldneva na varnem

»V poletnem času sledite načelu, da se v gore hodi zgodaj in da ste do popoldneva, ko se poletne nevihte rade razbesnijo, na varnem in po možnosti že v dolini. Opazujte nebo in oblake, ob bližajoči nevihti pa se izogibajte izpostavljenim točkam in objektom, poiščite varno zavetje in počakajte, da se razmere umirijo.«

Policija glede na veliko število nesreč v gorah in klicev pohodnikov, da so v brezizhodnih situacijah, ponovno poziva k odgovornosti, previdnosti in premišljenim odločitvam. »Upoštevajte vreme, načrtujte turo, imejte ustrezno opremo in obutev, dodatna oblačila, dovolj vode, kondicijo, hodite vsaj v dvoje. Domače seznanite s turo, imejte napolnjen telefon in vklopljene lokacijske podatke. V poletnem času pa sledite načelu, da se v gore hodi zgodaj in da ste do popoldneva, ko se poletne nevihte rade razbesnijo, na varnem in po možnosti že v dolini. Opazujte nebo in oblake, ob bližajoči nevihti pa se izogibajte izpostavljenim točkam in objektom, poiščite varno zavetje in počakajte, da se razmere umirijo. Če se znajdete na robu police, je dobro, da se pripnete z vrvjo.«

Potrebna samokritičnost

Policisti pohodnikom polagajo na srce, naj ne silijo v gore, sploh pa ne v alpinistične smeri, če obstaja verjetnost neviht. »Če boste po nevihti mokri, nimate rezervnih oblačil ali pa vas bo strah, je to običajno zato, ker ste podcenjevali naravo in ker se na turo niste ustrezno pripravili,« pojasnjujejo in pohodnike opozarjajo, naj naredijo vse za svojo varnost, sprejemajo prave odločitve, so samokritični in zmanjšajo verjetnost, da bi se znašli v nevarnosti ali v nesreči. Poleg tega jih, predvsem tuje pohodnike, pozivajo, da izkoristijo pomoč licenciranih planinskih in gorskih vodnikov.

Helikopter aktiven tudi zadnje dni

Policijska posadka helikopterja je bila z dežurno ekipo gorskih reševalcev za reševanje v gorah na delu tudi minuli, zaradi četrtkovega praznika podaljšan konec tedna. V četrtek je tako njihovo posredovanje potrebovala 27-letna pohodnica iz Hrvaške, ki si je na poti do Cojzove koče na Kokrškem sedlu hudo poškodovala roko, na katero ji je na neurejeni poti, kamor je zašla s še enim pohodnikom, padel večji kamen. V soboto so helikoptersko reševanje opravili zaradi pohodnika, ki si je na Konjskem sedlu poškodoval nogo, in 38-letnega nizozemskega planinca, ki si je med sestopom s Kredarice do Doma Planika poškodoval gleženj. V nedeljo so s helikopterjem v dolino prepeljali še tujega pohodnika, ki je zašel na poti med dolino Zadnjice in Doličem.

×