Spremenjeni zakon o davku na dodano vrednost spodbuja tudi vlaganja v gasilsko opremo. (Fotografija je simbolična.) / Foto: Arhiv Gorenjskega Glasa

Spremenjeni zakon o davku na dodano vrednost spodbuja tudi vlaganja v gasilsko opremo. (Fotografija je simbolična.) / Foto: arhiv Gorenjskega glasa

Nekatere spremembe pri davku na dodano vrednost

Državni zbor je novembra lani sprejel paket davčnih sprememb, med drugim tudi spremembe in dopolnitve zakona o davku na dodano vrednost (DDV). Zakon je po objavi v uradnem listu začel veljati 11. decembra. Nekatere določbe zakona so v uporabi od letošnjega 1. januarja dalje, nekatere pa bodo začeli uporabljati 1. julija letos oziroma 1. januarja prihodnje leto.

Spremenjeni zakon zvišuje mejo za obvezni vstop v sistem DDV s 50 na 60 tisoč evrov, uvaja možnost oblikovanja tako imenovanih DDV skupin in omogoča malim davčnim zavezancem, ki v Sloveniji niso identificirani za namene DDV, da na trgu Evropske unije poslujejo brez tovrstne identifikacije do skupno 100 tisoč evrov prihodkov. Za nekatere izdelke in storitve, ki so pomembni za doseganje ciljev na področju zdravstvene in okoljske politike, uvaja nižjo oziroma višjo stopnjo DDV. Tako pri obdavčitvi pijač z dodanim sladkorjem ali sladili zvišuje davčno stopnjo z 9,5 na 22 odstotkov, pri tem pa bo za lani nabavljeno pijačo (s prejetim računom do letošnjega 25. januarja) obračunan še davek po nižji stopnji. Po novem nižja stopnja DDV ne velja le za medicinsko opremo in pripomočke, ki so namenjeni izključno osebni rabi, ampak za vse izdelke, ki se običajno uporabljajo v zdravstvu ali za invalidne osebe.

Spremenjeni zakon spodbuja tudi vlaganja v gasilsko opremo in sredstva za zaščito in reševanje, sistemsko pa ureja tudi oprostitev davka na dodano vrednost za blago v korist žrtev elementarnih nesreč. Zakon v skladu z evropsko direktivo z letom 2032 ukinja nižjo stopnjo DDV za fitofarmacevtska sredstva in umetna gnojila.