Na Srednji šoli Jesenice imajo dolgoletno tradicijo izobraževanja na področju zdravstvene nege, zdaj bodo izobraževali tudi za poklic bolničar-negovalec. / Foto: arhiv Srednje šole Jesenice
Nov izobraževalni program bolničar-negovalec
Na Srednji šoli Jesenice bodo z novim šolskim letom začeli izvajati nov izobraževalni program bolničar-negovalec. Lani so gorenjski socialnovarstveni zavodi objavili več kot sto prostih delovnih mest za bolničarje-negovalce, večina razpisov pa se je podaljševala iz tedna v teden, saj delodajalcem ni uspelo dobiti kadra.
Jesenice – V šolskem letu 2025/26 bodo na Srednji šoli Jesenice ponovno izvajali triletno izobraževanje bolničar-negovalec. Kot so pojasnili, se z novim programom odzivajo na potrebe na trgu dela. Poklic bolničar-negovalec je namreč zelo iskan poklic, primeren pa je za mlade, ki jih veseli delo z ljudmi, predvsem s starejšimi in ljudmi s posebnimi potrebami, je povedala v. d. ravnateljice Monika Lotrič.
»Kot šola z dolgoletno tradicijo izobraževanja zdravstvenih delavcev menimo, da bomo vzpostavili kakovosten izobraževalni program,« je dejala in poudarila, da se bodo povezovali z zdravstvenimi in socialnovarstvenimi zavodi v okolju, da bi krepili praktične veščine dijakov.
»Potrebe po poklicu se zaradi staranja prebivalstva povečujejo, brezposelnih, ki iščejo to vrsto dela, pa praktično ni. Z zavoda za zaposlovanje smo pridobili mnenje, da zaradi iskanosti poklica ta pridobiva tako na ceni kot ugledu, kar je za mlade, ki razmišljajo o tej poklicni poti, odlična novica,« je dejala Monika Lotrič.
Da je poklic bolničar-negovalec zelo iskan, potrjuje tudi Uroš Kopavnik, vodja kranjske območne službe Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje. Kot je dejal, so lani gorenjski socialnovarstveni zavodi objavili več kot sto prostih delovnih mest za bolničarje-negovalce. »Večina teh razpisov se je podaljševala iz tedna v teden, saj delodajalcem ni uspelo pokriti razpisanih potreb,« je povedal Kopavnik in dodal, da bi na Gorenjskem ta hip zaposlitev dobilo vsaj deset bolničarjev-negovalcev, sicer pa je prostih delovnih mest za kandidate s tovrstnim znanjem ter željo po delu z ljudmi na voljo še bistveno več.
Ena od ustanov, kjer ves čas iščejo bolničarje-negovalce, je Dom upokojencev dr. Franceta Bergelja z Jesenic. Po besedah direktorice Karmen Arko imajo razpise na zavodu za zaposlovanje objavljene vse leto, oglas je ves čas objavljen na njihovi spletni strani, občasno jih iščejo tudi po družbenih omrežjih. Kljub temu pa je odziv na objave skromen.
»Trenutno imamo zaposlenih 23 bolničark-negovalk, primanjkljaj pa delno zapolnjujemo s študentkami zdravstvene nege. Ker te ne morejo opravljati nočnih izmen, predstavljajo zgolj delno rešitev. Za predpisano kadrovsko popolnitev bi potrebovali še vsaj tri bolničarke-negovalke,« je povedala Karmen Arko. Zato pozdravljajo uvedbo novega programa na Jesenicah, saj se potrebe po tovrstnem kadru ves čas povečujejo. Sicer pa je direktorica še dodala, da problem pomanjkanja kadra rešujejo tudi tako, da svojim zaposlenim omogočajo dodatno izobraževanje, da pridobijo kvalifikacijo bolničarke-negovalke. Tako jim za zdaj k sreči ni bilo treba zmanjšati števila postelj zaradi pomanjkanja kadra.
Uvedbo novega programa podpirajo tudi v Splošni bolnišnici Jesenice, zlasti zaradi velikih potreb v socialnovarstvenih zavodih, glede na pomanjkanje zaposlenih v zdravstveni negi pa vidijo možnost zaposlitve bolničarjev-negovalcev tudi v bolnišnicah.