S 1. julijem bodo upravičenci po zakonu o dolgotrajni oskrbi lahko začeli uporabljati dolgotrajno oskrbo na domu in tudi e-oskrbo ter storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti. / Foto: Nik Bertoncelj

S 1. julijem bodo upravičenci po zakonu o dolgotrajni oskrbi lahko začeli uporabljati dolgotrajno oskrbo na domu in tudi e-oskrbo ter storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti. / Foto: Nik Bertoncelj

Nove cene, klicni center

Ministrstvo za solidarno prihodnost je objavilo nove cene storitev dolgotrajne oskrbe, ki bodo začele veljati 1. julija. S tem dnem se začne izvajati tudi dolgotrajna oskrba na domu.

Kranj – Bliža se 1. julij, ko bodo upravičenci po zakonu o dolgotrajni oskrbi lahko začeli uporabljati dolgotrajno oskrbo na domu in tudi e-oskrbo ter storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti. Vlogo za naštete pravice bo mogoče vložiti od 1. junija naprej na pristojni vstopni točki; na Gorenjskem je ta na sedežu Centra za socialno delo Gorenjske na Koroški cesti 21 v Kranju. Dolgotrajno oskrbo v instituciji (npr. v domu za starejše), dnevno oskrbo pri izvajalcu dolgotrajne oskrbe ali denarni prejemek bo mogoče uveljavljati še s 1. decembrom, vloge bodo začeli sprejemati mesec dni prej.

Od 1. julija naprej bo treba plačevati tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki bo za zaposlene in delodajalce znašal odstotek od bruto plače, za upokojence pa odstotek od neto pokojnine.

Znane so tudi že cene storitev dolgotrajne oskrbe, ki jih je ministrstvo za solidarno prihodnost objavilo na svoji spletni strani. Cena storitve pomoči pri osnovnih dnevnih opravilih pri dolgotrajni oskrbi na domu npr. znaša 27 evrov na uro, pri dolgotrajni oskrbi v instituciji pa 19,80 evra na uro. Cena storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti pri dolgotrajni oskrbi na domu znaša 33 evrov na uro, pri dolgotrajni oskrbi v instituciji pa 24 evrov na uro. Treba je opozoriti, da bo postopnemu dviganju plač v javnem sektorju sledila tudi rast cen storitev dolgotrajne oskrbe; prvič se bo to zgodilo že septembra, naslednjič pa januarja prihodnje leto.

Dolgotrajna oskrba na domu bo sicer za oskrbovanca brezplačna za obseg ur, ki mu bo odmerjen, za morebitne dodatne ure pa bo treba doplačati. Število ur oskrbe na domu (ali v instituciji), do katere bo nekdo upravičen, bo temeljilo na oceni centra za socialno delo; najnižje število bo 20 ur na mesec, najvišje pa 110 ur.

Zakon o dolgotrajni oskrbi je že s 1. januarjem 2024 uvedel pravico oskrbovalca družinskega člana. Vendar pa te pravice trenutno ne morejo izvajati upokojenci, zato je ministrstvo za solidarno prihodnost pripravilo novelo zakona, po kateri bodo oskrbovalci lahko tudi upokojenci. Na ministrstvu pričakujejo, da bo državni zbor zakonske rešitve podprl in da bodo na voljo že 1. julija. Upokojenec bo kot oskrbovalec dobil nadomestilo v višini 1,2 minimalne plače, hkrati bo lahko prejel tudi 40 odstotkov svoje pokojnine, je pred dnevi povedal podpredsednik vlade Matej Arčon.

Za vse, ki se jim porajajo vprašanja v zvezi z dolgotrajno oskrbo, je dobra novica ta, da od prejšnjega tedna tudi na vprašanja s tega področja odgovarjajo v klicnem centru 114, ki je bil prvotno namenjen odgovorom na vprašanja po poplavah avgusta leta 2023. Klicni center deluje vsak delovni dan od 8. do 16. ure.