letalo letala Adria Airways letališče Jožeta Pučnika Brnik slovenski avio letalski prevoznik zgodovina arhiv / Foto: Gorazd Kavčič

Država je leta 2016 Adrio Airways prodala nemškemu finančnemu skladu 4K Invest, slovenski letalski prevoznik pa je oktobra 2019 pristal v stečaju. / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv GG

O poravnavi dolga na mediaciji

Na kranjskem okrožnem sodišču se je v petek nadaljevala obravnava 78 milijonov evrov vredne odškodninske tožbe Adrie Airways v stečaju zoper zadnja direktorja podjetja Arneja Schusterja in Holgerja Kowarscha. Prisotni odvetniki so se dogovorili za mediacijo.

Kranj – Na petkovi obravnavi ni bilo navzočega vlagatelja tožbe, stečajnega upravitelja Adrie Airways Janeza Pustatičnika, niti toženih oseb Arneja Schusterja in Holgerja Kowarscha, ki sta zadnja leta pred propadom, ko je bil lastnik nemški sklad K4 Invest, vodila letalsko družbo.

Več deset milijonov evrov neporavnanih dolgov

Spomnimo: Država je leta 2016 Adrio Airways prodala nemškemu finančnemu skladu 4K Invest, slovenski letalski prevoznik pa je oktobra 2019 pristal v stečaju, pri čemer je za njim ostalo več deset milijonov evrov neporavnanih dolgov. Stečajni upravitelj Janez Pustatičnik je na podlagi forenzične revizije, ki je ugotavljala potencialno oškodovanje, leta 2022 vložil tožbo po 42. členu zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, ki govori o odškodninski odgovornosti članov poslovodstva, če to ne ukrepa, ko je podjetje insolventno.

Blaž Štumpfl: »Postopek je prekinjen, ker se bomo poskušali dogovoriti.«

Revizija naj bi namreč pokazala, da je nekdanje poslovodstvo kršilo insolvenčno zakonodajo, ker naj bi vedelo, da je Adria insolventna, a ni ukrepalo. Ob tem naj bi upnikom nastalo 78 milijonov evrov škode, pri čemer se je za škodo štela razlika med zneskom ugotovljenih terjatev v stečajnem postopku in med ocenjeno vrednostjo stečajne mase.

Stečajni upravitelj je priznal za 88 milijonov terjatev, unovčena stečajna masa pa znaša okoli 10 milijonov evrov. Kot je razvidno iz njegovega zadnjega rednega letnega poročila januarja letos, so bili upniki iz stečajne mase poplačani v višini 5,5 milijona evrov, tri milijone evrov je bilo namenjenih plačilu stroškov stečajnega postopka, 1,4 milijona evrov pa bilo tedaj še na računu.

Postopek je prekinjen

Aprila letos je na kranjskem okrožnem sodišču potekal poravnalni in pripravljalni narok v tej tožbi. Tedaj je odvetnik tožeče stranke Blaž Štumpfl pojasnil, da stečajni upravitelj meni, da poslovodstvo v času pred začetkom stečajnega postopka ni izvedlo tistih opravil, ki bi jih moralo, ampak je nasprotno izvajalo določene aktivnosti, za katere stečajni upravitelj meni, da jih ne bi smelo in da je z njimi upnikom povzročilo škodo. »Zato je vložena tožba,« je dodal Štumpfl.

Stranki, pooblaščenec tožnika Blaž Štumpfl in odvetnik za toženo stranko Borut Leskovec, sta v petek predlagali mediacijo, zato je sodišče prekinilo postopek. Kdaj in kako bo poravnan dolg, tako še ni znano. Kot je navedla predsedujoča tričlanskega senata okrožna sodnica Jasna Levc Uršič, se prvi narok za glavno obravnavo zaradi možnosti mirne rešitve spora preloži na 20. januar prihodnje leto. »Postopek je prekinjen, ker se bomo poskušali dogovoriti,« pa je dogovor o mediaciji le na kratko komentiral Štumpfl.