Z leve direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Matjaž Žura, dekan ljubljanske Medicinske fakultete Igor Švab, državni sekretar Ministrstva za zdravje Denis Kordež ter Iztok Tomazin, direktor Zdravstvenega doma Tržič in vodja simpozija / Foto: Tina Dokl

Z leve direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Matjaž Žura, dekan ljubljanske Medicinske fakultete Igor Švab, državni sekretar Ministrstva za zdravje Denis Kordež ter Iztok Tomazin, direktor Zdravstvenega doma Tržič in vodja simpozija / Foto: Tina Dokl

O vlogi umetne inteligence

V Gozdu - Martuljku so strokovnjaki urgentne, družinske in gorske medicine razpravljali o izzivih sodobne zdravstvene oskrbe, etiki in komunikaciji, vlogi umetne inteligence v medicini ter o številnih drugih aktualnih vprašanjih.

Gozd - Martuljek – Nedavno je v Hotelu Špik v Gozdu - Martuljku potekal že 25. simpozij urgentne, družinske in gorske medicine, imenovan Ažmanovi dnevi. Dogodek, ki ga organizirata Zdravstveni dom Tržič in komisija za medicino Gorske reševalne zveze Slovenije, nosi ime po prezgodaj preminulem zdravniku, gorskem reševalcu in profesorju Tomažu Ažmanu. Iztok Tomazin, direktor Zdravstvenega doma Tržič in zdravnik Gorske reševalne zveze Slovenije ter helikopterske nujne medicinske pomoči, je ob začetku dogodka poudaril: »Vesel sem, da smo razširili krog udeležencev. Naš cilj je povezovanje strokovnjakov iz različnih področij – urgentne, družinske in gorske medicine –, kar omogoča izmenjavo izkušenj in znanj.« Dogodka se je udeležil tudi državni sekretar Ministrstva za zdravje Denis Kordež. »Program srečanja se mi zdi izjemno raznolik in to me veseli. Vsebuje številne aktualne tematike, in kar mi je zelo pri srcu, je to, da vsebuje tudi vsebine, kot je komunikacija, ki pa je na dnevni bazi ključna za lažjo in bolj kakovostno oskrbo,« je pojasnil in dodal, da na podlagi svojih izkušenj, kjer se srečuje s sodelavci v zdravstvenih zavodih, predvsem tam, kjer imajo organizacijske težave pri delovanju urgentnega zdravstva, ugotavlja, da padamo na osnovah – medsebojni komunikaciji.

Širijo obzorja

Petindvajseti Ažmanovi dnevi so združili ključne teme sodobne medicine, kot so uporaba umetne inteligence, etični izzivi in komunikacija v urgentni medicini, ter praktične veščine, kot so reševanje v zahtevnem terenu.

Kot je pred simpozijem pojasnil Tomazin, so letošnja osrednja tema dvodnevnega simpozija nova obzorja oziroma uporaba umetne inteligence v medicini. Matjaž Gams, strokovnjak za umetno inteligenco in kognitivne znanosti, je opozoril na hitrost razvoja: »Živimo v najatraktivnejšem obdobju človeštva. Pred nami so fenomenalni časi, medicina gre naprej, vzpon umetne inteligence pa je nor. Za zdravnike to pomeni novo super orodje, ki se ga je treba še navaditi, ampak prej se ga navadimo, bolje je.« Zdravnik Matjaž Fležar je predstavil še en konkretni primer uporabe umetne inteligence v medicini. Pojasnil je, kako lahko napredna programska oprema analizira ogromne količine podatkov, vključno z genetskimi informacijami, in pomaga pri napovedovanju tveganja za določene bolezni. »Ko bo ta tehnologija postala cenovno dostopna, bo umetna inteligenca lahko ključnega pomena pri preprečevanju bolezni. V kombinaciji z analizami našega življenjskega sloga bo lahko napovedovala, kateri dejavniki tveganja bi lahko povzročili bolezni,« je poudaril Fležar. Psihiater Damijan Perne pa je na nekoliko humoren način opozoril na pomembnost preudarnosti pri uporabi umetne inteligence. »Umetna inteligenca je lahko izjemno koristna, vendar je treba ohraniti človeški element,« je dejal.

Praktični prikaz reševanja na zahtevnem terenu

Poleg razprav o umetni inteligenci je bil pomemben del programa tudi praktični prikaz reševanja nesreč na zahtevnem terenu. V vaji, ki je simulirala prometno nesrečo v težko dostopnem območju, so sodelovali gasilci iz PGD Gozd - Martuljek in GARS Jesenice, gorski reševalci, ekipe nujne medicinske pomoči ter vojaški helikopter.