Najcenejše je še vedno ogrevanje z drvmi. Fotografija je simbolična. / Foto: Nik Bertoncelj
Kranj – To jesen so v Eko skladu pripravili nekaj nasvetov ob začetku kurilne sezone, ki se je letos sicer začela 15. septembra. Takrat so bili namreč izpolnjeni pogoji, in sicer da se kurilna sezona se začne tretji dan, ko je zunanja temperatura v drugi polovici leta ob 21. uri tri dni zapored nižja ali enaka 12 stopinjam Celzija. Tudi sicer pa se po navadi kurilna sezona pri nas začne septembra ali oktobra.
Kot svetujejo na Eko skladu, je pomembno, da pred kurilno sezono kotel pregledamo in po potrebi servisiramo, licencirani dimnikar pa naj pregleda in očisti dimnik, kar je posebno pomembno, če uporabljamo trdna goriva.
Zadnje čase se veliko vlaga v toplotne črpalke, še vedno pa so najcenejša lesna goriva, še posebno na podeželju, kjer je dostopnost večja. Na drugi strani je med najdražjimi uporaba kurilnega olja.
Za varčevanje pri stroških energije je pomembno, da izboljšamo energetsko učinkovitost stavbe. Poskrbimo za kakovostno izolacijo sten, podstrešja, tal in strehe ter vgradimo sodobna okna. Za te ukrepe lahko dobimo tudi do 30 odstotkov nepovratnih sredstev Eko sklada.
Privarčujemo pa lahko tudi s spremembo navad. Termostat nastavimo na nižje temperature, še posebno ponoči ali ko nas ni doma. Priporočljivo je ogrevanje na največ od 20 do 21 stopinj Celzija podnevi in od 16 do 18 stopinj Celzija ponoči. Oken ne puščamo dlje časa odprtih. Prezračujemo kratko, a intenzivno, še svetujejo v Eko skladu.