Na območju Kamnika, poleg uniformiranih, delujejo tudi policisti v civilu. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl
Na območju Kamnika, poleg uniformiranih, delujejo tudi policisti v civilu. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl
Občani vse bolj zaskrbljeni
Čeprav statistike ne zaznavajo poslabšanja stanja javne varnosti, pa so Kamničani zaskrbljeni zaradi nekaterih kaznivih dejanj v zadnjem času. Policija opozarja, naj prijavijo tudi sume.
Kamnik – Streljanje s pištolo, kraja, več namernih poškodovanj in celo požigi vozil, pretep in grožnje v vsaj enem gostinskem lokalu, požig stolov v gostinskem lokalu, skupina petih oseb je kradla v eni od trgovin … To je nekaj od primerov, ki jih je le od novega leta dalje zabeležila policijska kronika v Kamniku in zaradi katerih se med občani širi zaskrbljenost nad stanjem javne varnosti. Na spletnih družbenih omrežjih je bilo opaziti tudi govorice o organiziranih združbah.
Po odgovore smo se obrnili na policijo. Kot so dejali na ljubljanski policijski upravi, pod katere okrilje sodi tudi kamniška policijska postaja, niso zaznali, da bi se na območju Kamnika pojavljale organizirane skupine. Dodali so, da gre po doslej znanih podatkih za posamične, med seboj nepovezane primere različnih oblik kaznivih ravnanj.
Kot so nam pojasnili, na območju Kamnika večkrat opravljajo usmerjene in poostrene nadzore, tudi s civilnimi patruljami. »Na območju Kamnika poleg policistov Policijske postaje Kamnik, ki delujejo tudi v civilu, ter omejene delovne skupine delujejo tudi policisti drugih enot, kot so prometni policisti, policisti konjeniki, vodniki službenih psov ter tudi policisti sosednjih enot in tudi sosednje policijske uprave,« so povedali. Prav tako sodelujejo s pristojnimi ustanovami, občinskim redarstvom in lokalno skupnostjo ter tudi lastniki gostinskih lokalov.
»Kazniva dejanja zoper premoženje pomembno vplivajo na občutek varnosti,« so še pojasnili na ljubljanski policijski upravi. »Običajno so s kaznivimi dejanji oškodovani posamezniki, ki jim je bila s tem povzročena zanje neprecenljiva materialna škoda in imajo posledično občutek neposredne ogroženosti. Enako velja, da so oškodovanci pri vlomih in podobnih dejanjih pogosto pretreseni, saj občutek, da so se neznanci gibali v njihovem domu, ki naj bi bil varno zavetje, ni prijeten.«
Kot so dodali, se tega zavedajo, zato preiskovanju premoženjske kriminalitete posvečajo še posebno pozornost. »Na območju Policijske uprave Ljubljana deluje tudi posebna delovna skupina policistov, ki se posebej ukvarja s preprečevanjem in preiskovanjem premoženjskih kaznivih dejanj oz. t. i. ulično kriminaliteto. Je pa preiskovanje tovrstne pojavne oblike kriminalitete in dokazovanje odgovornosti zahtevno, kar zahteva strokovni in sistemski pristop,« so še pojasnili policisti.
Drži, da tudi statistika bistveno ne odstopa od preteklih let. Lani so zaznali 690 kaznivih dejanj, v letu 2023 pa 754. Število je tako primerljivo z desetletnim povprečjem. V največ, 458 primerih je šlo za kazniva dejanja zoper premoženje, 50 je bilo kaznivih dejanj zoper zakonsko zvezo, družino in otroke, 45 zoper gospodarstvo, 42 zoper človekove pravice in svoboščine ter 31 zoper življenje in telo. Prav slednje je bilo najvišje v zadnjih desetih letih. Leta 2023 so jih našteli 27, sicer pa tovrstnih kaznivih dejanj vse od leta 2016 niso zabeležili več kot 19.
Za večjo varnost pa lahko precej naredimo tudi sami. »Na področju kriminalitete je pomembno tudi takojšnje obveščanje policije že ob sumu, da bi se lahko izvršilo kaznivo dejanje. To pa pomeni sodelovanje vseh, denimo tudi prič ali vseh, ki bi o teh kaznivih ravnanjih kaj vedeli, da o tem podajo informacije,« opozarjajo na policijski upravi.
Stalna dosegljivost je občanom zagotovljena v klicnem centru 113, v dopoldanskem času pa tudi z dežurnim policistom v enoti.