Približno na tretjini grebena. Odlična, trdna skala in razgiban teren. / Foto: Jelena Justin
Ostra in trdna skala
Veliki Kamenjak (837 m n. m.) po SZ grebenu – Vzpon po neoznačenem grebenu z odlično, ostro in trdno skalo, ki ponudi fantastičen razgled na Kvarnerski zaliv. Skala, ki po svoji strukturi spominja na tisto v Paklenici.
Kamenjak na jugu Istre vsi poznamo, a Kamenjak, o katerem bo govora v današnjem zapisu, leži v Gorskem kotarju oz. na skrajnem jugu Grobniških Alp, nad staro cesto, imenovano Luzijana, ki povezuje Reko z Zagrebom. Kamenjaka sta dva, Mali in Veliki. Mali Kamenjak ponudi res čudovit razgled na morje. Njegova severna stran je prepadna in tam potekajo številne plezalne smeri. Njegov veliki brat, Veliki Kamenjak, nima takega razgleda, a nanj se da priti ne le po običajni markirani poti, ampak tudi po SZ grebenu, ki nudi plezalske užitke, ne da bi bili alpinisti. No, znanje gibanja v tovrstnem svetu je seveda nujno, da se ne bi slučajno kdo direktno s kavča pognal na opisan pristop.
Skozi Ilirsko Bistrico se zapeljemo proti Reki in po avtocesti do cestninske postaje Kikovica. Tam avtocesto zapustimo in nadaljujemo po stari cesti, ki povezuje Reko z Zagrebom, vse do zaselka Kamenjak, ki ga prepoznamo po grajenem zidu, vetrobranu.
Za zidom se začne markirana steza, ki vodi do Malega Kamenjaka. Nekaj časa hodimo po njej, ko dosežemo izrazito kamniti svet na naši levi strani. To je svet, kjer iščemo najlažje prehode, saj je lahko zelo hitro zelo težko. Pot, ki se jo da nekako slutiti, vodi levo, ko dosežemo greben. Precej hitro smo na točki, kjer se odpre čudovit razgled na Grobnik, ki je znan po avtodromu, na Grobniško polje, Reški zaliv, na greben Učke. Čudovitemu grebenu sledimo, iščemo najlažje prehode. Orientacija ni zahtevna, le preceniti ne smemo svojih sposobnosti. Izmenjujejo se vzponi in spusti, vmes je tudi nekaj kamnitega prečenja in kakšna izravnava. Značilnost je, da nekako poskakujemo s kamna na kamen. Zahtevnost plezanja ni težka, po mednarodni oceni UIAA bi bila ocena I/II+. Po dobri uri skalnih užitkov pridemo do najzahtevnejšega spusta, ki nas pripelje nazaj na markirano planinsko pot. To je pot, ki mimo bunkerjev vodi do Malega Kamenjaka. Planinski stezi sledimo do bunkerjev, kjer jo zapustimo in se podamo na strm in direkten vzpon na vrh Velikega Kamenjaka. Na tem delu poti se odpira pogled na Mali Kamenjak, na Učko in Kvarnerski zaliv. Ko dosežemo vrh Velikega Kamenjaka, sestopimo po markirani stezi proti Malemu Kamenjaku. Zaključni vzpon na vrh je malce zahtevnejši, treba je poprijeti skalo. Z vrha sestopimo nazaj do sedla in se po levi poti, ponovno mimo bunkerjev, vrnemo nazaj na izhodišče. Možnost sestopa je tudi po desni poti, vmes zavijemo levo na t. i. Balšino tezo, ki je bila markirana v spomin na Balša Rađenovića. Po tej poti se ravno tako vrnemo nazaj do izhodišča pri vetrobranu.
Nadmorska višina: 837 m
Višinska razlika: 550 m
Trajanje: 3–4 ure
Zahtevnost: 5 / 5