Zagotovljeno vdovsko pokojnino so uvedli, da bi olajšala življenje ovdovelih upokojencev z najnižjimi pokojninami. / Foto: Nik Bertoncelj

Zagotovljeno vdovsko pokojnino so uvedli, da bi olajšala življenje ovdovelih upokojencev z najnižjimi pokojninami. / Foto: Nik Bertoncelj

Ovdoveli upokojenci imajo čas do konca leta

V skladu z zakonom, ki je s 1. januarjem uvedel zagotovljeno vdovsko pokojnino, je treba vlogo za njeno izplačilo oddati do konca leta.

Ljubljana – Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije upravičence do izplačila zagotovljene vdov­ske pokojnine poziva, naj do konca decembra oddajo zahtevo za pravico do izplačila. Ob tem so opozorili, da zamudniki do izplačila ne bodo upravičeni.

Marsikateri upravičenec ne ve za ta rok, na kar opozarjajo zlasti v združenjih starejših. Na ministrstvu za delo zato po poročanju medijev pripravljajo predlog za njegovo podaljšanje, če bo to le mogoče.

Prejemniki pokojnine, ki so na dan uveljavitve Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2N), torej 28. decembra 2023, že izpolnjevali pogoje za priznanje pravice do vdovske pokojnine in lastne pokojnine, njihovi prejemki pa so nižji od 748,27 evra, morajo najkasneje do 31. decembra vložiti zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine.

Zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine morajo do tega datuma vložiti tudi vdove ali vdovci, ki jim je bila pred letom 2012 na podlagi zakona o varstvenem dodatku vdovska pokojnina zagotovljena najmanj v višini mejnega zneska, skladno z navedenim zakonom.

Na zavodu so svetovali, da potencialni upravičenci zahtevo podajo čim prej, saj se zagotovljena vdovska pokojnina izplačuje od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi zahteve, najkasneje pa do 31. decembra 2024. Kasnejšim vlogam zavod ne bo mogel ugoditi in jih bo zaradi zamude zakonsko določenega roka moral zavreči, so poudarili.

Vloga je dostopna na vseh območnih enotah in izpostavah zavoda in po spletu.

Za tiste, ki na dan uveljavitve ZPIZ-2N, to je 28. decembra 2023, še niso izpolnjevali pogojev tako za priznanje vdovske pokojnine kot tudi lastne pokojnine, ta datum ne velja, kar pomeni, da jim ni treba oddati posebne vloge za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine.

Mnogi ne vedo, da morajo oddati vlogo

Ob tem so v združenju Srebrna nit opozorili, da mnogi starejši ne vedo, da morajo za prejetje zagotovljene vdovske pokojnine oddati zahtevo za izplačilo.

»Veliko starejših ima omejen dostop do informacij. Posebej če živijo sami, nimajo sorodnikov, nimajo radijska sprejemnika, televizije, dostopa do interneta, pametnega telefona, računalnika, časopisov in revij, kjer opozarjajo na to pravico. Tudi če informacija do njih pride, je pogosto ne razumejo in ne vedo, kako ravnati,« so opozorili. Zato so pozvali ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da vloži spremembo zakona, po katerem bi zagotovljeno vdovsko pokojnino lahko priznali vsem upravičenim, ne da bi ti morali oddati zahtevo za izplačilo.

Kaj je zagotovljena vdovska pokojnina

Zagotovljeno vdovsko pokojnino so uvedli z novelo pokojninske zakonodaje in naj bi olajšala življenje ovdovelih upokojencev z najnižjimi pokojninami.

Pogoj za njeno pridobitev je, da vdove ali vdovci izpolnjujejo pogoje tako za vdovsko kot tudi za lastno (starostno, predčasno ali invalidsko) pokojnino. Prejemajo torej bodisi vdovsko bodisi lastno pokojnino (in del vdovske), vendar so njihovi prejemki, v katere se upošteva tudi morebitna tuja pokojnina, tako nizki, da ne dosegajo zagotovljene vdovske pokojnine, ki trenutno znaša 748,27 evra. V tem primeru se jim zato zagotovi zagotovljena vdovska pokojnina – seštevek njihove lastne in osnove za odmero vdovske pokojnine, vendar največ 748,27 evra.