Presejalni program Svit letos zaznamuje 15-letnico delovanja. / Foto: Nik Bertoncelj
Petnajst let programa Svit
Program Svit praznuje petnajst let delovanja. Eden najuspešnejših javnozdravstvenih programov je močno prispeval k zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka debelega črevesa in danke.
Kranj – Program Svit je bil uveden leta 2009 kot odziv na naraščajoče število novih primerov in smrti zaradi raka debelega črevesa in danke. Temelji na enostavnem presejalnem testu, s katerim ugotavljajo prikrite sledi krvavitev v blatu. Osebe s pozitivnim izvidom so napotene na nadaljnji kolonoskopski pregled, kjer lahko pravočasno odkrijejo in odstranijo predrakave spremembe. Do danes je bilo v 15 letih delovanja odkritih več kot 4100 primerov raka debelega črevesa in danke, kar pomeni, da je bilo 60 odstotkov primerov odkritih v zgodnejših, bolj ozdravljivih stadijih. Poleg tega je bilo odstranjeno več kot 31.700 predrakavih sprememb, kar pomeni, da je program preprečil na tisoče potencialnih primerov raka. »Številke niso le podatki – pomenijo rešena življenja in izboljšano kakovost življenja za številne posameznike in njihove družine,« so prepričani na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, kjer poudarjajo, da uspeh programa temelji na sodelovanju različnih strokovnjakov in strokovnih ekip s področij javnega zdravja, gastroenterologije, patologije, družinske medicine in drugih.
Z vidika prihodnosti Programa Svit ostajajo ključni cilji povečanje odzivnosti na presejalne teste, zmanjševanje razkoraka med odzivnostjo med moškimi in ženskami ter uvajanje novih tehnologij za še bolj natančno in hitro odkrivanje rakavih sprememb. »Program Svit ni le presejalni program, ampak zgodba o skupnem prizadevanju za bolj zdravo Slovenijo,« še poudarjajo na NIJZ in dodajajo, da skupaj gradimo prihodnost, kjer bo rak debelega črevesa in danke še redkejši.