Jasna Černjak, Klasja Kovačič, Mateja Rihter in Martin Kuchlig (od leve) so predstavili letošnji natečaj Vesela pomlad, na dan z besedilom. / Foto: Jože Košnjek

Jasna Černjak, Klasja Kovačič, Mateja Rihter in Martin Kuchling so predstavili letošnji natečaj Pisana promlad – Na dan z besedilom. / Foto: Jože Košnjek

Pisali bodo po slovensko

Volbankova ustanova iz Celovca že 15. leto zapored razpisuje natečaj pisanja v slovenščini z naslovom Pisana promlad – Na dan z besedilom, ki spodbuja mlade, naj dajo prosto pot svoji domišljiji, pisateljskemu talentu in pogumu, naj gredo s svojimi pisnimi izdelki v različnih literarnih in neliterarnih zvrsteh v javnost.

V Celovcu bodo v ponedeljek, 20. januarja, ob 19. uri v Mohorjevi hiši inženirju Francu Kattnigu podelili Tischlerjevo nagrado za življenjsko delo na kulturnem in založniškem področju ter za dolgoletno prizadevanje v prid slovenskega jezika in kulture na Koroškem.

Člani žirije, mag. Jasna Černjak, Mateja Rihter, Martin Kuchling in Klasja Kovačič, so na ponedeljkovi novinarski konferenci povedali, da bodo natečajniki razdeljeni v štiri starostne skupine. Za vsako je določena drugačna tema. Najmlajši, od 2. do 4. šolske stopnje, bodo pisali na temo Ena športna, srednja skupina, od 5. do 9. šolske stopnje, bo pisala na temo Narobe šola, višja skupina, od 10. do 13. šolske stopnje, ima temo Izlet za znoret, najstarejši, do 25. leta starosti, pa bodo pisali o temi Brez tebe ne gre. Člani žirije posebej poudarjajo, da zvrst ni določena. Besedilo je lahko napisano kot pesem, proza, poročilo, intervju, pravljica ali komentar. Vsakemu avtorju je dana svoboda. Ponosni so, da natečaj traja že toliko let in je za mnoge edina priložnost, da gredo s svojo besedo pogumno v javnost in o sebi in svojem delu lahko tudi kaj povedo.

Organizatorje veseli odziv na natečaj. Vsako leto okrog 600 avtorjev pošlje več kot 600 šifriranih prispevkov (nekateri pošljejo tudi po dva), ki jih prebere in oceni vsak član žirije. Redno sodelujejo učenci od 35 do 38 dvojezičnih šol, posebno pa so veseli, da prihajajo prispevki tudi s šol, na katerih slovenščina ni učni jezik. Hvaležnost pa velja tudi okrog 60 mentoricam in mentorjem, ki pomagajo pri pisanju.

V vsaki kategoriji bodo nagrajeni trije najbolje ocenjeni prispevki. Nagradili bodo tudi najboljše besedilo v narečju in najboljše besedilo s šole, na kateri slovenščina ni učni jezik, ter tudi besedilo popevke ali šansona, ki bo uglasbeno v posebnem glasbenem projektu. Edina pogoja za udeležbo sta, da besedilo doslej še ni bilo objavljeno.

Rok za oddajo izdelka je 21. marec 2025. Po pošti jih bodo sprejemali na naslov Volbankova ustanova, Pisana promlad, Mikschallee 4, 9020 Klagenfurt/Celovec, po elektronski pošti pa na naslov office­@promlad.at. Vsa pojasnila so objavljena na spletni strani www.promlad.at. Slovesna predstavitev nagrajenih besedil bo 23. maja 2025 ob 9. uri v ORF teatru v Celovcu.