V sredo bodo policisti na 575 merilnih mestih po vsej Sloveniji merili hitrost. / Foto: Tina Dokl
V sredo bodo policisti na 575 merilnih mestih po vsej Sloveniji merili hitrost. / Foto: Tina Dokl
Policisti bodo jutri poostreno merili hitrost
V sredo bodo policisti po vsej Sloveniji izvedli maraton nadzora hitrosti. Na 575 merilnih mestih bodo preverjali, ali vozniki spoštujejo predpisane omejitve hitrosti oziroma ali vozijo prehitro.
Kranj – Slovenija se je tudi letos pridružila vseevropski akciji umirjanja hitrosti, ki jo koordinira Roadpol, evropska mreža prometnih policij. »Slovenski policisti bomo v sodelovanju z mestnimi redarstvi do nedelje poostreno nadzirali hitrost, svoje aktivnosti pa bomo intenzivirali v sredo, 9. aprila, in sicer od 6. do 18. ure. Na ta dan želimo namreč doseči, da vozniki umirijo svojo vožnjo in tako prispevajo k temu, da bi bile naše ceste varnejše,« je poudaril Robert Vehovec iz Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi.
V maratonu nadzora na slovenskih cestah bo sodelovalo 94 policijskih patrulj oziroma okrog 200 policistov s praktično vseh postaj prometne policije in območnih policijskih enot v Sloveniji, ki jih bo na terenu vodilo enajst policijskih inšpektorjev z regijske in državne ravni. Meritve bodo opravljali na 575 merilnih mestih po vsej državi, seznam lokacij pa je policija objavila že danes, saj želijo delovati predvsem preventivno. »Naš cilj je, da bi vozniki vozili v skladu s predpisi in da bi imele naše aktivnosti pozitiven vpliv na varnost cestnega prometa,« je dejal Vehovec.
Lokacije merjenja hitrosti lahko preverite tukaj.
Slovenska policija po besedah Vehovca že nekaj let ugotavlja, da se povprečne hitrosti zmanjšujejo. »Kar je pozitivno, še vedno pa lahko iz meritev prikazovalnikov hitrosti ugotovimo, da skoraj polovica voznikov vozi nekoliko nad dovoljeno omejitvijo hitrosti. Žal se povprečen voznik še vedno ne zaveda, kako zelo majhna je ločnica med življenjem in smrtjo pri prometnih nesrečah, v katerih so udeleženi šibkejši udeleženci v prometu, na primer pešci. Velikokrat je lahko odločilno, ali vozimo 50 ali pa 60 kilometrov na uro, zato je tako pomembno, da na področju umirjenja hitrosti svoje vozniške navade še dodatno prilagodimo.«
Druga ugotovitev, ki jo ponuja statistika prikazovalnikov hitrosti, so nekatere ekstremne prekoračitve hitrosti – tudi v naseljih. »Zato je namen policije, da čim več takih voznikov zalotimo pri prekršku in kaznujemo, saj zelo ogrožajo vse udeležence v prometu. Hkrati ugotavljamo, da so storilci večjih prekoračitev hitrosti tudi vozniki začetniki, ki po tem, ko pridobijo vozniško dovoljenje, povsem spremenijo način vožnje in vozijo veliko prehitro. Policija je v zadnjih dneh obravnavala kar nekaj takšnih voznikov,« je povedal Vehovec.
Kljub pomembnemu pozitivnemu napredku pri zmanjševanju števila umrlih v zadnjih letih neprilagojena hitrost še vedno ostaja glavni vzrok za prometne nesreče, v katerih se ljudje huje telesno poškodujejo ali celo umrejo. »Vsi se strinjamo, da ljudje niso le številke in da vsaka smrtna žrtev, ki je ne preprečimo, predstavlja tragedijo za bližnje in za celotno družbo,« je opozoril Vehovec.
Lani je 30 ljudi izgubilo življenje v prometnih nesrečah, ki so se zgodile zaradi neprilagojene hitrosti, eno leto pred tem 33 ljudi. Letos je policija obravnavala že dve smrtni prometni nesreči, v katerih sta življenje zaradi neprilagojene hitrosti izgubila voznika začetnika. »V slovenski policiji bomo zato tudi v prihodnje svoje aktivnosti usmerjali v to, da se varnost cestnega prometa še izboljša.«
Policija poziva voznike, naj svoje vožnje ne prilagodijo le na dan, ko poteka maraton nadzora hitrosti, temveč naj takšen slog vožnje ohranijo tudi v prihodnje. »Še zlasti, ker je pred nami obdobje čedalje lepšega pomladnega vremena, ko bo na cestah vse več kolesarjev in voznikov motornih koles, zato naj bo udeležba v prometu odgovorna tudi v prihodnjih dnevih in mesecih,« svarijo na policiji.