Primanjkljaj kadra se tudi letos pričakuje za vrsto poklicev v šolstvu. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl
Primanjkljaj kadra se tudi letos pričakuje za vrsto poklicev v šolstvu. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl
Pomanjkanje kadrov
Rezultati raziskave Poklicni barometer 2024 tudi za letos napovedujejo primanjkljaj kadra za vrsto poklicev na področjih zdravstvene oskrbe, šolstva in gradbeništva.
Na spletni strani republiškega zavoda za zaposlovanje je mogoče najti tudi rezultate lanskega Poklicnega barometra, v okviru katerega so ocenjevali 170 poklicev, za katere na ravni Slovenije predvidevajo primanjkljaj ali presežek glede na oceno potreb trga dela oziroma bodo v ravnovesju med potrebami delodajalcev in ponudbo na trgu dela. Primanjkljaj napovedujejo za 93 od teh poklicev, presežek za 19 poklicev, v ravnovesju pa bo 58 poklicev.
Na podlagi rezultatov iz Poklicnega barometra 2024 pri Zavodu RS za zaposlovanje v letošnjem letu še naprej predvidevajo primanjkljaj različnih skupin učiteljev v osnovnih in srednjih šolah ter svetovalnih delavcev, pa tudi vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev v vrtcih. Podobno predvidevajo primanjkljaje v različnih poklicih v zdravstvu, kot so: zdravniki, strokovnjaki za zdravstveno nego, fizioterapevti ter tudi osebni asistenti in socialni oskrbovalci. Prav tako naj bi kadra primanjkovalo v različnih skupinah strokovnjakov, kot so: inženirji gradbeništva, strojništva, elektrotehnike in elektronike, veterinarji, strokovnjaki za računovodstvo in revizijo. Primanjkljaj se letos pričakuje še v nekaterih poklicih, ki so bili še lani v ravnovesju, in sicer pri poklicnih skupinah, med katerimi so inženirji elektronike, tehniki za fiziko, kemijo in elektroniko, hotelski receptorji, gasilci ter kurirji in dostavljavci. Največ poklicev v primanjkljaju je po podatkih zavoda za zaposlovanje v območnih službah Kranj, Trbovlje in Nova Gorica, pri vseh gre za več kot sto poklicnih skupin, v katerih se za letos predvideva primanjkljaj.
Predvideni presežek kadrov pa še naprej pričakujejo na področju arhitektov, grafičnih in multimedijskih oblikovalcev, filozofov, umetniških ustvarjalcev, pa tudi fotografov, tajnikov, poslovnih sekretarjev in telefonistov, so še pojasnili na zavodu za zaposlovanje.