policija policijski sindikat pravice policista policistke napis uniforma zahteve stavka / Foto: Gorazd Kavčič

Policijska uprava Kranj ima trenutno sto pomožnih policistov. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Pomožni policisti bodo policiji pomagali do konca leta

Vlada je pred časom sklenila, da bodo za zagotavljanje nemotenega opravljanja policijskih nalog ter nadomeščanje odsotnosti večjega števila aktivnih policistov do 31. decembra vpoklicani pomožni policisti. Policijska uprava Kranj razpolaga s sto pomožnimi policisti, v povprečju pa je bil vsak vpoklican približno 16-krat.

Kranj – Sistem pomožne policije je namenjen popolnjevanju policijskih sil v obdobjih, ko je zaradi povečanih varnostnih obremenitev, varnostnih dogodkov večjih razsežnosti in kriznih razmer redne sestave policije treba popolniti za izvedbo nalog. Analizirani podatki vpoklicev pomožnih policistov v obdobju od 1. januarja do 30. junija letos po posameznih policijskih upravah kažejo, da je več kot polovica vpoklicanih pomožnih policistov na več policijskih upravah opravila vsaj 15 dni službe v policiji, kar znaša polovico zakonsko omejenih dni vpoklicev. Vlada je tako vpoklicala pomožno policijo za daljše obdobje, s katerim se lahko preseže zakonsko določena omejitev vpoklica pomožnih policistov na trideset dni.

Pomožne policiste vpokličejo tudi na Policijski upravi Kranj za opravljanje policijskih nalog na vseh policijskih postajah, pri čemer je vpoklic odvisen od prihajajočega varnostnega dogodka. »O uporabi pomožne policije, ki lahko traja do 30 dni v istem koledarskem letu, odloči minister na predlog generalnega direktorja policije, o vpoklicu pomožne policije za daljše obdobje pa odloča vlada na predlog ministra,« je pojasnil Roland Brajič, predstavnik za odnose z javnostmi na Policijski upravi Kranj. Dodal je, da je policija do leta 2015 pomožne policiste vpoklicala le za potrebe usposabljanj, ob koncu tega leta tudi za obvladovanje migrantskega vala, v naslednjih letih pa za opravljanje vseh zakonsko opredeljenih nalog policije.

Letos so bili pomožni policisti na Gorenjskem pogosto vpoklicani za različne naloge, zlasti ob večjih športnih in drugih dogodkih, kjer je pričakovano večje število obiskovalcev, kar zahteva posebno skrb za varnost ljudi in premoženja. Po Brajičevih besedah so največkrat zagotavljali varnost na športnih dogodkih, kot so Pokal Vitranc, Zlata lisica, skoki v Planici in kolesarske dirke po Gorenjskem, pa tudi na večjih zabavnih prireditvah.

Pomožni policisti so pomembno prispevali tudi k zaščiti prebivalstva in premoženja ob naravnih nesrečah, na primer ob poplavah v Škofji Loki ter zemeljskih plazovih na območju Koroške Bele in Kokre. Poleg tega nudijo podporo na območjih z višjo stopnjo varnostnega tveganja pri obvladovanju kršitev in kriminalitete, v času poletne in zimske turistične sezone ter pri nadomeščanju odsotnosti večjega števila aktivnih policistov.

Kot je še poudaril Brajič, policisti v sodelovanju z drugimi institucijami, kot so medobčinski inšpektorati in redarstva, centri za socialno delo, vzgojno-izobraževalne ustanove ter lokalna skupnost, zagotavljajo visoko raven varnosti na Gorenjskem. »Ob tem apeliramo na vsakega občana in obiskovalca Gorenjske, naj se zaveda svojih ravnanj in odgovornosti ter poskrbi za samozaščitna ravnanja. Le z združenimi močmi in odgovornim prizadevanjem bomo lahko vstopali v nov dan varno in mirno,« je dodal Brajič.