Čeprav so petarde v Sloveniji prepovedane od leta 2008, jih mnogi še vedno uporabljajo. / Foto: Tina Dokl / Foto:

Posest in uporaba petard vseh oblik in moči v Sloveniji nista dovoljeni. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl

Prazniki brez pokanja petard

Začela se je kampanja Petarde? Ne, hvala! – Ali slišiš njihov strah?, ki opozarja na trpljenje živali in nevarnosti uporabe petard med mladimi. Policisti pozivajo k čim manjši uporabi pirotehničnih izdelkov.

Kranj – Policisti bodo tudi letos v prazničnih dneh poleg stalnih nalog posebno pozornost namenili nadzoru nad nepravilno uporabo pirotehnike. Slovenska zakonodaja fizičnim osebam dovoljuje uporabo le nekaterih pirotehničnih izdelkov, pri čemer so prodaja, posest in uporaba vseh vrst petard (dvojne, bliskovne, poskakujoče) za fizične osebe prepovedane.

Fizične osebe lahko kupujejo in uporabljajo le pirotehnične izdelke kategorije F1, F2, T1, P1, fontane, baterije in kombinacije iz kategorije F3. Vse druge izdelke iz kategorije F3 ter kategorij F4, T2 in P2 pa lahko kupujejo, posedujejo, ali uporabljajo le pravne osebe ali podjetniki, ki imajo ustrezno dovoljenje za promet s pirotehničnimi izdelki.

Pirotehnične izdelke, katerih glavni učinek je pok, je dovoljeno prodajati le med 19. in 31. decembrom, uporabljati pa od 26. decembra do vključno 1. januarja. Njihova uporaba je prepovedana v strnjenih stanovanjskih naseljih, zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za javni potniški promet, na površinah, kjer potekajo javne prireditve. »Vsi pirotehnični izdelki, ki so naprodaj v Sloveniji, morajo biti ustrezno označeni in opremljeni z deklaracijo v slovenskem jeziku, da je zagotovljena sledljivost,« so poudarili na Policijski upravi Kranj.

Gorenjski policisti ob tem pozivajo, naj bo uporabe pirotehničnih izdelkov čim manj. »Če bo že prišlo do uporabe, poskrbite, da bo ta v okviru dovoljenega ter uporabljena varno in pravilno. Upoštevajte, da nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok, poškodbe oči, poleg tega moti živali, povzroča požare, onesnažuje okolje in poškodovanja javne in zasebne infrastrukture. Starši, ne dovolite, da bi otroci pirotehniko uporabljali sami,« so poudarili in dodali, da je kazen zaradi nepravilne uporabe od 400 do 1.200 evrov ter zaseg pirotehničnega izdelka, četudi ni storilčeva last.

Petarde, ne hvala

V družbi TAM-TAM so v sodelovanju s partnerji v ponedeljek začeli 12. etapo kampanje Petarde? Ne, hvala!, s katero širšo javnost nagovarjajo k opustitvi uporabe pirotehnike. Tudi letos se v kampanji osredotočajo na stiske in neprijetne posledice, ki jih zaradi pirotehnike doživljajo živali. Ob tem pozivajo k empatiji, odgovornemu ravnanju in spoštovanju zakonodaje.

Eden osrednjih elementov kampanje je distribucija ponarejenih petard, ki ob odprtju eksplodirajo v zvok živali v stiski. V škatli uporabniki namesto petard najdejo plišasto igračo psa ali mačke ter avdio čip, ki predvaja zvoke prestrašene živali, škatla pa jih nagovori s ključnim sporočilom: »On sliši tvoje petarde. Ali ti slišiš njegov strah?«

Kampanjo spremlja tudi video, ki prikazuje reakcijo mladostnika ob odkritju vsebine petard. Zgodba se nadaljuje na mestnih plakatih TAM-TAM, opremljenih s QR kodami, ki uporabnike usmerijo na animirane podobe prestrašenih živali, in na digitalnih platformah kampanje ter kampanjskih partnerjev.