Predavalnice ta teden spet napolnili študenti
Predavalnice so spet polne študentov. / Foto: Gorazd Kavčič
Predavalnice ta teden spet napolnili študenti
V torek se je začelo novo študijsko leto. Na visokošolske zavode v Sloveniji je po prvih ocenah vpisanih okoli 56.400 študentov, od tega jih je 12.335 prvič vpisanih v prvi letnik prve stopnje.
Kranj – Po podatkih ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije je na prvo stopnjo študija v letošnjem študijskem letu vpisanih približno 36.290 študentov, na drugo stopnjo 18.970 in na tretjo stopnjo 2464 študentov. Največji je delež redno vpisanih, preostali so vpisani na izredni način, e-študij in študij na daljavo. Kot so še pojasnili na ministrstvu, bodo končni podatki o vpisu v visoko šolstvo na voljo sredi novembra, vsi vpisni postopki pa bodo zaključeni do konca oktobra. Omejitev vpisa za slovenske in državljane Evropske unije za študijsko leto 2024/25 je v sklopu prvega prijavnega roka imelo 110 študijskih programov oziroma smeri.
Med študijskimi programi, ki so med mladimi najbolj zaželeni, so na ministrstvu navedli umetniške programe in dizajn, programe s področja športa, psihologije, zdravstva in socialne varnosti, pa tudi veterine, varstvoslovja, predšolske vzgoje, izobraževalne znanosti in izobraževanja učiteljev ter informacijske in komunikacijske tehnologije. Manj zanimanja pa vlada za poslovne in upravne vede, tehniko, proizvodne tehnologije in gradbeništvo ter kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo. V novem študijskem letu bo na Univerzi na Primorskem prvič razpisan magistrski študijski program Vizualne umetnosti in oblikovanje, na Univerzi v Ljubljani nov doktorski študijski program Umetnost ter na Univerzi v Mariboru nov doktorski študijski program Anglistične študije, so še pojasnili na ministrstvu.
V svoji poslanici ob začetku študijskega leta je minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič študentom zaželel, naj jim študij prinese neprecenljive izkušnje in novo pridobljeno znanje, ki bo temelj njihove prihodnosti. »Študentke in študenti, bodite radovedni, profesorice in profesorji, spodbujajte njihovo radovednost,« je poudaril in dodal, da je zlasti za bruce to velik in pomemben korak v življenju, saj bodo začeli pridobivati akademsko znanje. Visokošolski prostor, je poudaril, pa ni le prostor akademskega znanja, temveč tudi prostor inovativnosti, kritične misli, argumentov, dialoga. »Ne smemo pozabiti niti na tkanje prijateljskih vezi, pa tudi zabavnih dogodivščin. Uživajte v vseh plateh študentskega življenja, saj je to eno najlepših, če že ne najlepše obdobje v življenju.« Na ministrstvu se po njegovih besedah trudijo zagotoviti pogoje za uspešen študij in uspešno delo zaposlenih na visokošolskih zavodih. Zato je poudaril, da je glavni cilj novega zakona o visokem šolstvu, da bo slovenski visokošolski sistem še naprej med najboljšimi evropskimi visokošolskimi sistemi, da bo omogočal sodoben način študija, poučevanja in raziskovanja ter predvsem, da bodo naši diplomanti cenjeni doma in po svetu. Veliko uspeha ob začetku novega študijskega leta je študentom zaželela tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. »Študij je pomemben korak v osebni in profesionalni rasti, ki vam odpira vrata v svet znanja, raziskovanja in ustvarjalnosti,« je poudarila in dodala, da jih v času, ko stopajo na pot novih izzivov, želi spodbuditi, da se zavedajo moči sodelovanja, povezovanja in solidarnosti, ki so ključne vrednote ne le v akademskem svetu, ampak tudi v širši družbi. »Naj vas spremljata radovednost in pogum za raziskovanje, a naj vas vodi tudi skrb za sočloveka in odgovornost do širše skupnosti.«
Po podatkih ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije je za subvencionirano bivanje v študentskih domovih in pri zasebnikih za študijsko leto 2024/2025 razpisanih 11.950 mest. Višina subvencije v javnih dijaških, dijaško-študentskih in študentskih domovih znaša 27,80 evra, v zasebnih študentskih domovih in pri zasebnikih pa 32 evrov. V Dijaškem in študentskem domu Kranj je po besedah ravnateljice Nataše Pfajfar po bivanju v študentskem domu letos veliko povpraševanje, zato se zmogljivosti hitro polnijo. Za študente imajo na voljo okrog 170 postelj, namestitev pa v prvi vrsti zagotavljajo študentom, ki študirajo na fakulteti za organizacijske vede in višjih strokovnih šolah na Gorenjskem, če ostane prostor, pa še študentom drugih fakultet. Kot je še pojasnila, so študentski dom začeli postopoma obnavljati. Tako so letos že popolnoma prenovili peto nadstropje, potem pa bodo v prihodnjih letih obnovili vsako leto še eno nadstropje. »V kleti pa naj bi konec leta zaživel študentski klub, tako da bodo imeli naši študenti tudi svoj prostor za druženje.«