Irena Mrak in Klemen Teran / Foto: Tina Dokl
Predstavili opozorilno karto pojavljanja plazov
V načrtu je, da bodo območja, ki so najbolj izpostavljena nevarnosti plazov, označena po celotni Sloveniji.
Tržič – V Knjižnici dr. Toneta Pretnarja Tržič so v sodelovanju z Občino Tržič pred kratkim predstavili novo Opozorilno karto verjetnosti pojavljanja zemeljskih in hribinskih plazov na območju občine Tržič. Dogodek je vodila dr. Irena Mrak s Fakultete za varstvo okolja, karto je predstavil dr. Klemen Teran iz Geološkega zavoda Slovenije, kjer jo izdelujejo in postopno dopolnjujejo po naročilu Direkcije RS za vode. Karta je namenjena uporabi v postopkih priprave prostorskih načrtov, postopkih izdaje projektnih pogojev, vodnih soglasij ...
Gre za prostorsko zbirko podatkov, ki vsebuje prikaze verjetnosti pojavljanja treh glavnih tipov pobočnih premikov – zemeljskih plazov, skalnih podorov in drobirskih tokov. Kot je pojasnil Teran, v karto v merilu 1 : 25 000 metodološko vključujejo različne prostorsko-časovne dejavnike, karta je v celoti digitalizirana in jo ves čas posodabljajo. V načrtu je, da bodo območja, ki so najbolj izpostavljena nevarnosti plazov, označena po celotni Sloveniji, približno 40 odstotkov jih je že. Samo v občini Tržič je že evidentiranih 218 plazov, je pojasnil Teran. Prikazana so sicer zgolj izvorna območja pojavov, verjetnost pojavljanja plazov pa je na karti razdeljena na šest stopenj, od zanemarljive do zelo velike.
Irena Mrak je spomnila na nedavni mednarodni Dan geopestrosti, ki smo ga leta 2022 prvič praznovali tudi v Sloveniji, v Razstavno-izobraževalnem središču Dolina v Dovžanovi soteski. Pozornost takrat še bolj usmerjamo v kamnine, površje in procese, ki ga oblikujejo in spreminjajo. Prav zavedanje in poznavanje dinamičnosti procesov je ključno tudi za ljudi, naše vsakdanje življenje in načrtovanje posegov v prostor.