Dispanzerji za žene na Bledu, Jesenicah in v Radovljici, ki delujejo pod okriljem jeseniške bolnišnice, trenutno opravljajo zgolj nujne preglede in preglede nosečnic. / Foto: Nik Bertoncelj

Dispanzerji za žene na Bledu, Jesenicah in v Radovljici, ki delujejo pod okriljem jeseniške bolnišnice, trenutno opravljajo zgolj nujne preglede in preglede nosečnic. / Foto: Nik Bertoncelj

Pregledi le za nujne primere in nosečnice

Ginekološki dispanzerji za ženske na Jesenicah, Bledu in v Radovljici, ki delujejo v sklopu Splošne bolnišnice Jesenice, imajo trenutno prilagojen delovni čas. Predvidevajo, da bodo zaostanek nadomestili do konca leta.

Jesenice, Bled, Radovljica – Po besedah predstavnikov bolnišnice je do tega prišlo zaradi dolgotrajnih bolniških odsotnosti dveh specialistk ginekologije in obnove zdravstvenega doma na Bledu, kjer deluje eden od dispanzerjev. »Trenutno sta na daljši bolniški odsotnosti dve zdravnici, ena zdravnica pa je na dopustu in bo novembra zapustila naš kolektiv, saj je podala odpoved,« so sporočili iz bolnišnice. Pomanjkanje zdravstvenega osebja je prisililo bolnišnico, da prilagodi delovni čas in omeji določene storitve. Kljub temu pa zagotavljajo, da so vse nujne obravnave, vključno z nosečnicami in neodložljivimi primeri, še naprej prednostna naloga.

Obravnave, ki lahko počakajo, so prestavljene, pacientke pa prosijo, da se na nenujne preglede naročijo konec oktobra ali novembra, ko pričakujejo, da se bo stanje stabiliziralo. »Tudi v prejšnjih letih je bilo delo v času poletnih počitnic zaradi dopustov omejeno. Tako da je izpada samo za mesec september in oktober in menimo, da nam bo do konca leta uspelo nadomestiti vse zaostanke. Predvidevamo, da se bodo dela v Zdravstvenem domu Bled končala do konca novembra in potem bo tudi ambulanta na Bledu delovala normalno,« so dodali. Ginekološke ambulante trenutno še ne presegajo predvidenih čakalnih dob, se je pa nekoliko podaljšalo čakanje na pregled pri izbranem ginekologu v dispanzerski ambulanti oz. povzroča pacientkam težave, da glede na razmere ne morejo vnaprej predvideti terminov delovanja ambulant. »Najprej moramo poskrbeti za nemoteno delovanje nujnih delovišč, kot so porodnišnica, urgentna ambulanta in nujna medicinska pomoč, ki zahtevajo stalno prisotnost kadra,« so pojasnili.

Za čim hitrejšo normalizacijo stanja bolnišnica sodeluje z zunanjimi sodelavci, saj imajo trenutno pomanjkanje specializantov. »Naš cilj je, da čim prej ponovno vzpostavimo poln obseg dela, pri tem pa si pomagamo z vsem razpoložljivim notranjim in zunanjim kadrom,« pravijo v bolnišnici. Pacientke o spremembah obveščajo na spletni strani, družbenih omrežij in neposredno v ambulantah. Bolnišnica ni zaznala večjih pritožb, saj večina pacientk razume izzive, s katerimi se trenutno srečujejo. »Pacientke razumejo trenutno situacijo, mi pa si prizadevamo, da se stvari čim prej uredijo,« poudarjajo predstavniki bolnišnice.