Slovenski kulturni praznik v Vrbi / Foto: Tina Dokl
Slovenski kulturni praznik v Vrbi / Foto: Tina Dokl
Prešernov duh v Vrbi in Kranju
V vaseh pod Stolom se danes v luči slovenskega kulturnega praznika prepletajo kulturna dediščina, umetniška zapuščina in duh slovenske kulture. V gorenjski prestolnici poteka že 22. Prešernov smenj, ki obiskovalce vabi s sejemsko ponudbo in bogatim kulturnim dogajanjem.
Vrba, Kranj – Obiskovalci, ki se mudijo v žirovniški občini, lahko uživajo v tržnici domačih dobrot, si ogledajo razstave, muzejske hiše, prisluhnejo glasbenim nastopom in recitacijam ter tako počastijo spomin na našega največjega pesnika Franceta Prešerna. Kot je poudaril župan Občine Žirovnica Leopold Pogačar, kultura Slovence povezuje in nam daje občutek skupne identitete in pripadnosti. Dogodek, ki ga organizira Zavod za turizem in kulturo Žirovnica v sodelovanju z Občino Žirovnica in Ministrstvom za kulturo, je plod skupnega dela številnih lokalnih društev in posameznikov.
Na osrednji slovesnosti je zbrane nagovoril slavnostni govorec, državni sekretar na Ministrstvu za kulturo, Matevž Čelik Vidmar. V svojem govoru je izpostavil ključno vlogo kulture pri oblikovanju slovenske državnosti: »Slovenija je država, kjer nas je vera v našo skupno kulturo in ustvarjalnost v ključnih trenutkih vedno povezala. Ta vera nam je vedno pokazala in pomagala stopit v prihodnost. Zato je temelj vsega kar imamo, temelj naše državnosti.«
Številni pohodniki so se podali tudi na tradicionalni pohod po Poti kulturne dediščine Žirovnice, ki povezuje rojstne hiše pomembnih slovenskih literatov. Letošnji slogan pohoda, Vènder peti on ne jenja!, je vzet iz Prešernove pesmi Glosa in poudarja neomajno moč kulture, ki kljubuje času in izzivom. Letos je Prešernova rojstna hiša zaradi obnove sicer zaprta, a obiskovalci vseeno niso prikrajšani za doživetje. S pomočjo sodobne tehnologije in 3D očal se lahko virtualno sprehodijo po pesnikovi domačiji in začutijo duh časa, v katerem je ustvarjal veliki romantik.
Kranj se je ob današnjem slovenskem kulturnem prazniku odel v podobo iz 19. stoletja, ko je v Kranju živel pesnik France Prešeren. Ob 11. uri so pred Prešernovim gledališčem Kranj slovesno odprli že 22. Prešernov smenj, ki vsako leto privabi med 20.000 in 30.000 obiskovalcev.
Kot je pojasnil Klemen Malovrh, direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj, ki smenj organizira v sodelovanju z Mestno občino Kranj, se letos dogajanje razprostira na 20 različnih prizorišč, z več kot 700 nastopajočimi in sodelujočimi, 110 stojnicami ter z okoli 50 različnimi vsebinami, ki bodo potekale vse do večernih ur. »Prešernov smenj izkazuje skrb Kranja za našo dediščino, tradicijo in kulturo. V ospredju je tudi povezovanje. Ponosni in hvaležni smo, da smo se z dogajanjem Vsak dan prešernovo povezali z ostalimi kulturnimi inštitucijami v Kranju in da skupaj soustvarjamo največji kulturni praznik na Gorenjskem,« je poudaril.
Kranjski župan Matjaž Rakovec je zbrane nagovoril z verzi Prešernove pesmi Kam?. »Če se kot pesnik kdaj vprašate, kam, je odgovor v Kranj. To je Prešernovo mesto in mesto kulture. Ne samo v teh dneh. V Kranju skoraj ne mine dan brez kakšnega kulturnega dogodka,« je dejal župan.
Prešernu so se ob 176. obletnici njegove smrti poklonili s polaganjem vencev k njegovemu grobu v Prešernovem gaju, pri čemer so poleg predstavnikov Mestne občine Kranj in Zavoda za turizem in kulturo Kranj sodelovali tudi predstavniki različnih kranjskih kulturnih ustanov.
Ulice mestnega središča Kranja so danes napolnile folklorne skupine, odmevajo Prešernovi verzi in glasba lajnarjev. Utrip soustvarjajo številni mojstri obrti, trgovci in umetniki. Po ulicah vozi kočija, iz Prešerne kuhne diši po sladkih pečenih miškah. Vrata so na stežaj odprli številni kulturni hrami.