Tekmovanje in preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Radovljica. / Foto: Nik Bertoncelj

Tekmovanje in preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Radovljica. / Foto: Nik Bertoncelj

Preverjali znanje prve pomoči

V Radovljici je v soboto potekalo trideseto državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa Slovenije. Sodelovalo je petnajst ekip, med njimi tudi dve gorenjski.

Radovljica – Petnajst slovenskih ekip, ki so se na regijskih preverjanjih izkazale z največ znanja in veščin prve pomoči, se je na državnem preverjanju na različnih lokacijah po Radovljici spopadlo s sedmimi realistično pripravljenimi scenariji, ki so temeljili na vsakdanjih situacijah. Svoje spretnosti in izkušnje s področja prve pomoči ter tudi prve psihološke pomoči so morali pokazati pri delovni nesreči, tragičnem dogodku na pikniku, pomanjkljivi opremi med turističnim ogledom lokalnih znamenitosti, nenadnem poslabšanju zdravstvenega stanja, družinskih težavah in množični prometni nesreči. Poleg tega so morali tekmovalci opraviti tudi pisni test teoretičnega znanja. Dodatno težo preverjanju so dali omejen čas in razmeroma kratki odmori med posameznimi postajami, kar je izziv še otežilo. Ocenjevalci so med drugim ocenjevali skrb članov za lastno varnost, pravilen pristop k poškodovanim in obolelim, strokovnost izvedbe oskrbe ter empatijo in odnos do ponesrečencev.

Vseživljenjsko učenje

Kot je pojasnil Tine Pelcl, strokovni vodja preverjanja in predsednik Strokovnega centra za prvo pomoč pri RKS, so tovrstna preverjanja izredno koristna, saj ekipam omogočajo obnavljanje znanja in ohranjanje visoke ravni pripravljenosti. »Člani ekipe so prostovoljci, ki pogosto nimajo zdravstvene izobrazbe, zato se z nezgodami srečujejo le kot mimoidoči ali v domačem okolju,« je dejal. Ob tem je poudaril, da bi moral vsak posameznik redno obnavljati znanje prve pomoči in usvojiti osnovne veščine, ki rešujejo življenja. To vključuje temeljne postopke oživljanja in ustavljanje večjih krvavitev. »Najpomembnejše pa je, da pogumno pristopimo do človeka v stiski in vsaj pokličemo na številko 112,« je opozoril.

Zdravstveno osebje pogosto prevzame skrb od tistih, ki so prvi nudili pomoč na kraju nesreče. »Velikokrat pa ljudje oklevajo zaradi strahu, kar je običajno posledica pomanjkanja znanja. Prvo pomoč se večinoma učimo le ob opravljanju vozniškega izpita, nato pa le redki obnavljajo znanje. Kljub temu se moramo zavedati, da je vsaka pomoč boljša kot nobena,« je še dodal Pelcl.

Na pomen vseživljenjskega učenja prve pomoči je že na novinarski konferenci pred samim preverjanjem opozorila tudi Ana Žerjal, predsednica Rdečega križa Slovenije, ter obenem pozvala ljudi, naj ne čakajo na nesrečo, ampak se že prej udeležijo tečajev in pridobijo ustrezna znanja in veščine s področja prve pomoči. Leon Behin, generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje, pa je na novinarski konferenci poudaril pomen slovenskega sistema zaščite in reševanja, ki je bil v zadnjih letih na resnih preizkušnjah, in omenil, da gre za posameznike, ki se odzovejo prostovoljno in z veliko srčnosti pridejo ter pomagajo.

Krepijo medsebojne vezi

Poučno dogajanje je bilo tudi na osmih počivališčih, kjer so se predstavljali pripadniki sistema sil zaščite in reševanja – PGD Radovljica, Policijska postaja Radovljica, Rdeči križ Slovenije, vodniki reševalnih psov, Gorska reševalna služba, Jamarska reševalna služba in Podvodna reševalna služba, na prizorišču pa je bila ves čas prisotna tudi ekipa nujne medicinske pomoči z Bleda. »Pripadniki sistema zaščite in reševanja so imeli priložnost za medsebojno spoznavanje in krepitev vezi, hkrati pa so obiskovalcem predstavili svoje delo ter jih povabili v svoje vrste,« je dejal Domen Torkar, vodja izpostave URSZR Kranj.

Pri organizaciji preverjanja je sodelovalo približno štiristo posameznikov, med njimi člani Rdečega križa Slovenije, Uprave RS za zaščito in reševanje ter RKS OZ Radovljica, ob podpori Občine Radovljica in številnih prostovoljcev. »S pomočjo različnih materialov smo skušali kar najbolj realistično prikazati določene poškodbe, kot so odtrganine, krvavitve, rane, opekline in bolezenska stanja. Včasih so reševalci prejeli kartončke z opisom poškodb, danes pa morajo sami oceniti stanje poškodovanca oziroma obolelega na podlagi pregleda, kar še dodatno poudari pomen usposobljenosti,« je povedal eden od prostovoljcev maskerjev Stojan Bolič.

Dve gorenjski ekipi

Na državnem preverjanju sta sodelovali tudi dve gorenjski ekipi, in sicer Občina Gorenja vas - Poljane in Zveza tabornikov občine Kranj – 2. »Spadamo pod Civilno zaščito, vsi člani ekipe pa smo tudi gasilci. Veliko nas prihaja iz zdravstvene stroke, vendar delujemo kot prostovoljci. Vsak od nas prispeva svoje specifične kakovosti, ki pomagajo celotni ekipi. Poleg tega se med seboj dobro razumemo, smo povezani in z veseljem pomagamo,« je dejala Nina Strel, vodja ekipe Občina Gorenja vas - Poljane.

Staš Brzin, vodja ekipe Zveze tabornikov občine Kranj, pa je povedal: »Preverjanja nam prinašajo dragocene izkušnje, saj se učimo, kako se odzvati v stresnih in nepredvidljivih situacijah. Vsi člani aktivno sodelujemo v taborniških vrstah, kjer se sproti učimo na tečajih, ki jih sami organiziramo. S tem se ukvarjamo že več kot deset let, zato smo dobro usklajeni, kakovostno komuniciramo in delujemo v sproščenem vzdušju. Vse to počnemo zaradi druženja, hkrati pa z veseljem prenašamo znanje na mlajše tabornike.«

Največ znanja so v realističnih scenarijih prikazale ekipe RKS OZ Slovenije Šentjur, Gasilska zveza in Civilna zaščita občine Šentjur ena, ki je osvojila 3. mesto, RKS OZ Novo mesto – ekipa 1, ki je bila druga, in zmagovalna ekipa RKS OZ Koper. Nagrado za najboljšo vodjo ekipe je prejel Franci Judež (RKS OZ Novo mesto – ekipa 1), nagrado za ekipo, ki je najbolje opravila s teoretičnim delom preverjanja, pa je domov odnesla RKS OZ Novo mesto – ekipa 1.