Brez regulacije bi bil po izračunih ministrstva končni račun za električno energijo za 34 odstotkov višji, kot je znašal račun za prejšnji mesec. / Foto: Primož Pičulin

Fotografija je simbolična. / Foto: Primož Pičulin

Pri obračunu omrežnine se obetajo spremembe

Na Agenciji Republike Slovenije za energijo razmišljajo o spremembi novega sistema obračunavanja omrežnine, medtem pa je državni zbor v prvem branju potrdil predlog interventnega zakona, ki gospodinjskim odjemalcem v januarju in februarju prinaša ugodnejšo obravnavo.

Ljubljana – Agencija za energijo po poročanju STA proučuje možnost sprememb pri časovnih blokih in obračunski moči pri omrežnini. Ena od možnosti je, da bi na letni ravni število časovnih blokov zmanjšali s pet na štiri, na dnevni ravni pa ob dela prostih dnevih s tri na dva. Pripravljajo pa tudi spremembe določanja moči. Po novem bi se lahko moč določila na podlagi več konic porabe v preteklem drsečem obdobju nekaj mesecev ali na podlagi več konic porabe v preteklem mesecu. Katera od možnosti bi bila boljša, na agenciji še preučujejo. Prvi podatki, ki so jih po uvedbi novega sistema pridobili na agenciji, sicer kažejo, da sezonsko razlikovanje z višjimi tarifami v bloku 1 prinaša pričakovane dobrobiti sistemu. Izmerili so namreč pomembno razbremenitev omrežja v obdobju konic porabe.

Po novem bi se lahko moč določila na podlagi več konic porabe v preteklem drsečem obdobju nekaj mesecev ali na podlagi več konic porabe v preteklem mesecu. Katera od možnosti bi bila boljša, na agenciji za energijo še preučujejo.

Državni zbor je sicer na četrtkovi izredni seji potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine in ga tako poslal v nadaljnjo obravnavo. Predlog, ki so ga pripravili poslanci koalicije, v januarju in februarju tarifne postavke za obračunsko moč v najdražjem časovnem bloku 1 znižuje na vrednost postavk časovnega bloka 2, hkrati pa ukinja omrežnino za presežno obračunsko moč za časovni blok 1.

Zakonski predlog se nanaša le na gospodinjske odjemalce, a tudi iz vrst gospodarstva pozivajo k omilitvi posledic visokih omrežnin za gospodarske odjemalce. Generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije Vesna Nahtigal je izrazila zaskrbljenost, da »politika ne prepoznava pomena gospodarstva za dobrobit te države«. Kot pravi, je novi sistem najbolj prizadel gospodarske odjemalce. Podobne pozive je slišati tudi iz vrst Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Njen predsednik Blaž Cvar pričakuje, da bo vlada po vzoru pomoči za gospodinjstva pomagala tudi gospodarstvu. Hkrati na OZS opozarjajo, da je interventni zakon lahko zgolj začasna rešitev. Dolgoročna pa bi bila, da se uvede prejšnja metodologija oz. sistem zastavi na transparenten in preprost način.

K skupnemu iskanju rešitev poziva tudi Evropska komisija, ki se je odzvala na pismo agencije za energijo, v katerem je vlado obtožila posega v neodvisnost.