Gorenjski glas / Foto: Gg
Po nedavno objavljenih podatkih ministrstva za infrastrukturo so policisti na slovenskih cestah v letu 2024 obravnavali 19.669 evidentiranih prometnih nesreč, kar je manj kot v letu 2023, ko so jih zabeležili 19.977. Po trenutno veljavnih podatkih je v teh nesrečah lani življenje izgubilo 71 oseb, kar je najnižje število smrtnih žrtev, odkar beležijo uradno statistiko prometnih nesreč. Kot pravijo na infrastrukturnem ministrstvu, je pomemben napredek razviden tudi iz petletnih drsečih povprečij, saj je trend števila umrlih v prometnih nesrečah v zadnjih petletnih obdobjih padajoč. Za zadnje petletno obdobje (2020–2024) to povprečje znaša 86,6 in je prvič doslej nižje od 90.
Spodbudni so tudi podatki o lažjih telesnih poškodbah, katerih število se je znižalo s 6.485 v letu 2023 na 6.230 v letu 2024. Prav tako se zmanjšuje število smrtnih žrtev med pešci in kolesarji, ki so najranljivejši udeleženci v prometu. Lani jih je umrlo najmanj doslej, in sicer je življenje izgubilo šest pešcev, kar je polovico manj kot v letu 2023, ter pet kolesarjev. Skoraj polovico manj je bilo tudi smrtnih žrtev med potniki v vozilih, lani devet, predlani 17. Na drugi strani pa policija beleži naraščanje števila hudih telesnih poškodb – v letu 2024 jih je bilo 926, medtem ko jih je bilo leto poprej 848.
Statistika prometne varnosti je še toliko obetavnejša, če upoštevamo dejstvo, da se število vozil na cestah in obseg prometa stalno povečujeta. Kljub napredku pa vsako izgubljeno življenje in vsaka poškodba opozarjata na potrebo po nadaljnjih izboljšavah. Udeleženci v prometu lahko sami znatno prispevajo k boljši prometni varnosti, z odgovornim ravnanjem in doslednim upoštevanjem pravil.
Prilagoditev vožnje razmeram na cesti, varnostna razdalja, omejitev hitrosti, tehnično brezhibno vozilo, uporaba varnostnega pasu ter nošenje čelad pri motoristih in kolesarjih so preprosti ukrepi, ki rešujejo življenja. Poleg tega je nujno, da vozniki nikoli ne sedejo za volan pod vplivom alkohola, drog ali zdravil, ki vplivajo na njihove sposobnosti, in se izogibajo uporabi mobilnih in drugih naprav med vožnjo, saj te odvračajo pozornost. Ozaveščanje, bodisi z izobraževanjem ali zgledom, prav tako prispeva k dolgoročnim izboljšavam, še posebno pri najmlajših.
Prometna varnost je skupna odgovornost vseh nas, zato je pomembno, da k njej pristopimo zavestno, strpno in s spoštovanjem do drugih udeležencev. Že trenutek nepazljivosti na cesti lahko povzroči nepopravljive posledice, ki za vedno zaznamujejo ne le življenja udeleženih, temveč tudi njihovih družin, prijateljev in širše skupnosti.