Pretekli konec tedna so se učenci in dijaki zaključnih razredov oziroma letnikov lahko odpravili na informativne dneve in se tako opremili s pomembnimi informacijami, ki jim bodo v pomoč pri odločitvi glede vpisa v določeno šolo. Tudi če so že odločeni, ni nič narobe, če še osebno obiščejo izbrano šolo in se mogoče še tako prepričajo, da so se pravilno odločili.
Seveda pa nobena odločitev ni usodna, sploh danes, ko se učimo vse življenje in se v hitro spreminjajočem se svetu tudi poklici ves čas spreminjajo. Skoraj bolj kot zgolj formalno znanje, pridobljeno v šolah, bodo pomembne najrazličnejše »mehke« kompetence – veščine, spretnosti in podobno, predvsem pa bo pomembna prilagodljivost. Tisti, ki se danes odločajo o poklicih, ki so ta čas najbolj iskani na trgu dela, ne morejo biti prepričani, da bo tako tudi čez tri, štiri leta, ko bodo sami iskali zaposlitev. Seveda pa je tudi to lahko jeziček na tehtnici, če imajo v ožji izbor uvrščenih več šol in je že zato težko sprejeti končno odločitev. Republiški zavod za zaposlovanje tako za vsako koledarsko leto pripravi Poklicni barometer – seznam poklicev, v katerih predvidevajo primanjkljaj ali presežek kadrov. Že iz tega je razvidno, da lahko povpraševanje po določenih poklicih zelo niha: primanjkljaj tako letos pričakujejo v nekaterih poklicih, ki so bili še lani v ravnovesju, med katerimi so recimo inženirji elektronike, tehniki za fiziko, kemijo in elektroniko, hotelski receptorji, gasilci ter kurirji in dostavljavci. Po drugi strani pa že dlje časa predvidevajo primanjkljaj različnih skupin učiteljev v osnovnih in srednjih šolah ter svetovalnih delavcev, pa tudi vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev v vrtcih, podobno velja za poklice v zdravstvu. Mogoče koga prepriča tudi to, da je za poklice, za katere na trgu primanjkuje kadra, mogoče dobiti štipendije.
V vsakem primeru je smiselno pred oddajo prijave zbrati čim več informacij tako o šolah kot poklicih. Poleg informativnih dni, ko izobraževalne ustanove na široko odprejo vrata prihodnjim dijakom in študentom, je danes veliko informacij mogoče najti tudi na spletu. Za lažje odločanje so na voljo različni vprašalniki, ki učencem in dijakom pomagajo pri odkrivanju njihovih močnih področij. Za uspeh v nadaljnjem izobraževanju namreč ni dovolj le odličen šolski uspeh, ampak tudi to, v katere interesne dejavnosti se vključujejo, kaj radi počnejo v prostem času, kaj jih resnično veseli … Treba je torej izbrati z razumom, a poslušati tudi srce. Zagotovo je tisti, ki svoj poklic opravlja z veseljem, uspešnejši kot tisti, ki se vsak dan z muko odpravi v službo. A seveda je prej treba pretehtati tudi svoje možnosti in zmožnosti ter si zastaviti realne cilje.