Nastajajoča večstanovanjska soseska Kranjska iskrica je glavni povod za predlagano spremembo območij krajevnih skupnosti Čirče in Planina. / Foto: Primož Pičulin

Nastajajoča večstanovanjska soseska Kranjska iskrica je glavni povod za predlagano spremembo območij krajevnih skupnosti Čirče in Planina. / Foto: Primož Pičulin

Referenduma (še) ne bo

Kranjski mestni svet na zadnji seji ni odločal o razpisu svetovalnega referenduma za spremembo območij krajevnih skupnosti Čirče in Planina, saj je župan Matjaž Rakovec točko umaknil z dnevnega reda. Morda bodo krajane za mnenje povprašali kar na zborih občanov.

Kranj – Kranjski župan Matjaž Rakovec je po dolgi razpravi na seji mestnega sveta prejšnji teden z dnevnega reda umaknil točko o razpisu svetovalnega referenduma o spremembi območij krajevnih skupnosti (KS) Planina in Čirče. Vzeli si bodo še nekaj časa za razmislek, ali prebivalce obeh KS za mnenje vprašati na referendumu ali »le« na zboru občanov, s katerim bi prihranili nekaj denarja, zakon o lokalni samoupravi pa ga tudi dopušča v takih primerih. Kot smo že poročali, je predlog mestne uprave, da bi območje nove stanovanjske soseske Kranjska iskrica in nakupovalnega centra Supernova Kranj izločili iz območja KS Čirče in ga priključili območju KS Planina. Izvedbo referenduma, katerega rezultat za mestni svet sicer ne bi bil zavezujoč, so načrtovali za 16. marec.

Kot je razložila vodja kabineta župana Katja Štruc, spremembo meje med obema KS – po novem bi potekala po regionalni Cesti Boštjana Hladnika (Labore–Primskovo) – predlagajo, ker je bolj smiselno, da nova stanovanjska soseska sodi v območje KS Planina, kjer prevladuje večstanovanjska gradnja, medtem ko so v Čirčah pretežno eno- in dvostanovanjske hiše, zaradi zaokrožitve območja pa bi v KS Planina pripojili še območje nakupovalnega centra Supernova Kranj. Svet KS Planina se s predlagano spremembo tudi strinja, iz KS Čirče pa mestna uprava ni prejela nobenega sklepa, je še pojasnila Štruceva.

V razpravi so svetniki poudarili, da bi bila sprememba območij sicer logična, so pa nekateri svetniki opozorili, da bi morali biti krajani obeh KS pred izvedbo referenduma seznanjeni, kakšne bodo posledice takšne odločitve. V KS Čirče bi bili zagotovo prikrajšani za dodatna sredstva, ki bi jih prejeli na podlagi 8. člena odloka o financiranju KS v mestni občini Kranj. Ta opredeljuje, da vsaka KS 75 odstotkov sredstev za lastne investicije prejme glede na njeno površino, dolžino kategoriziranih občinskih cest in število prebivalcev. Naj spomnimo, v Kranjski iskrici bo v dveh fazah zgrajeno 396 stanovanj. To verjetno pomeni več kot tisoč novih prebivalcev, pri čemer v KS Čirče trenutno živi nekaj manj kot 1600 ljudi, v KS Planina pa skoraj 4300.

Župan Majaž Rakovec se je po skoraj polurni razpravi, v kateri je bilo povedano tudi, da se z odločitvijo o spremembi območij KS Čirče in Planina ne mudi, saj bi veljati začela šele z naslednjimi lokalnimi volitvami, odločil za umik predloga z dnevnega reda, da na občini opravijo dodaten razmislek o tem vprašanju.