Okrogla miza je bila eden od dogodkov na 4. Kranjskem turističnem forumu: Skupaj smo močnejši. / Foto: Primož Pičulin
S sodelovanjem do več gostov
Na 4. Kranjskem turističnem forumu so razpravljali o regijskem sodelovanju destinacij na področju ponudbe in promocije. Cilj je povečati število gostov in podaljšati dobo njihovega bivanja.
Kranj – V prostorih kranjske Kovačnice je minuli petek potekal že 4. Kranjski turistični forum: Skupaj smo močnejši, katerega osrednja tema je bilo regijsko sodelovanje destinacij na področju ponudbe in promocije. Pri sodelovanju destinacij na regionalni ravni je zelo pomembno, da ima vsak možnost sodelovati pri oblikovanju skupne ponudbe, je na okrogli mizi o povezovanju v turizmu povedala Petra Stušek, direktorica Turizma Ljubljana. Po njenih besedah je treba najprej poskrbeti, da domačinom ponudimo vsebine, ki jih bodo pritegnile. »Kadar domačini razumemo zgodbo, ki jo želimo predstaviti, in smo o njej prepričani, potem smo najboljši ambasadorji.« V prestolnici so priča naraščajočemu interesu za participatorni turizem. »Ne gre več samo za trajnostni turizem, kjer gost ne želi pustiti sledi v naravi, temveč si želi tudi prispevati, da ne kupi le izdelka pri rokodelcu, ampak se ga nauči tudi sam izdelati,« je dejala.
Eva Štravs Podlogar, direktorica Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, je opozorila, da so gostitelji prva komunikacija z gostom, zato so najbolj pomembni ambasadorji. »Če začnemo izobraževati lokalno prebivalstvo, tiste, ki tukaj živimo, bomo lahko bolje predstavljali našo regijo.«
Po mnenju Mateje Hafner Dolenc iz Združenja zgodovinskih mest Slovenije je kolesarjenje odlična priložnost za odkrivanje različnih destinacij. Kot je dejala, imamo v Sloveniji številne kolesarske poti, ki omogočajo raziskovanje naše kulturne dediščine in narave, vendar pa moramo še izboljšati kolesarsko infrastrukturo.
Polona Žumer Šafner, direktorica Zavoda za turizem Cerklje, se je strinjala, da je trajnostni turizem pomemben, saj omogoča najdaljšo možno dobo bivanja. »Pri tem pa so tudi stvari, na katere sicer nimamo neposrednega vpliva. Na primer Krvavec je letos že devetič zapored prejel naziv najboljšega smučišča z okoljskim priznanjem. Ne vem pa, kako naj gost pride do spodnje postaje, ker ne vozijo avtobusi ne iz Kranja ne iz Ljubljane. Treba bo razmisliti, kako trajnostne prevoze bolje vključiti v ponudbo,« je opozorila.
Da je povezovanje med destinacijami ključnega pomena, se je strinjal tudi Gašper Golmajer z Občine Tržič. »V naši destinaciji se pogosto zgodi, da obiskovalci ostanejo dlje časa – tudi do 14 dni. Imamo pa težave, kako jim ponuditi aktivnosti v primeru slabega vremena. Kranj in okoliške destinacije nam pri tem zelo pomagajo, saj nudijo številne možnosti za obiskovalce, kot so kulturne in zgodovinske točke.«
Klemen Malovrh, direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj, pa je povedal, da se Kranj že aktivno vključuje v povezovanje in sodelovanje, saj je cilj ustvariti destinacijo, kjer bo turizem dejavnost skozi vse leto, posledično pa se bo povečalo število obiskov in podaljšala doba njihovega bivanja. »Pomembno je, da združimo moči vseh destinacij in tako ustvarimo še močnejšo turistično ponudbo. Seveda pa moramo imeti tudi ustrezne človeške vire, da bomo lahko prevzeli takšno vlogo,« je še dejal.