Še jo bomo premlevali

Omrežnina je plačilo za uporabo elektroenergetskega omrežja. To je verjetno najbolj preprosta razlaga besede, ki je zlasti v zadnjem letu še kako aktualna; s tem, da je preprosto pojasnilo – najdemo ga na spletnem jezikovnem portalu Fran – daleč od tega, kar je prinesla lanska jesen. Kolesje se je zavrtelo dve leti prej, ko je Agencija za energijo sprejela akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje. Sprva je bilo predvideno, da bo začel veljati z januarjem 2024, vendar so uvedbo novega sistema najprej zamaknili na začetek marca, nato na prvi julijski dan in nazadnje na oktober.

Čas je, da novi sistem zaženemo in začnemo meriti njegove učinke, prepoznavati težave in koristi ter se nanje ustrezno odzivati, je na posvetu pred uvedbo novosti dejala direktorica agencije Duška Godina. Kmalu so se začele vrstiti kritike, da je metodologija zapletena, da prinaša negativne posledice, da ni v skladu z zakonodajo ... Decembra, ko je agencija sicer sprejela nekaj sprememb, se je pozivom, naj ponovno vzpostavi prejšnji sistem in pripravi novo metodologijo, pridružila tudi vlada. Agencija je o dogajanju obvestila evropsko agencijo za sodelovanje energetskih regulatorjev in Evropsko komisijo, ki je minuli torek direktorat za energijo pri ministrstvu za okolje, podnebje in energijo opozorila (tudi na podlagi dopisa omenjene evropske agencije) na spoštovanje evropske zakonodaje o neodvisnosti agencije; v nasprotnem primeru bi komisija lahko sprožila postopek ugotavljanja kršitev obveznosti po pravnem redu Evropske unije. Na ministrstvu so ostro zavrnili vsa namigovanja, da bi bili njihovi ukrepi, predlogi ali komunikacija z agencijo za energijo politični pritisk. »Naša odgovornost je,« so poudarili, »da v okviru svojih pristojnosti aktivno sodelujemo z vsemi relevantnimi deležniki in predlagamo rešitve, ki bodo zagotovile širše družbeno soglasje ter dolgoročno stabilnost energetske politike.«

Odmevajo tudi predlogi poenostavitev novega omrežninskega sistema, ki jih je pripravil Eles, in pozivi Gospodarske zbornice Slovenije. »Analize, ki temeljijo na realnih podatkih, so dobro izhodišče za to, da v prihodnje novo metodologijo še izboljšamo in po potrebi nadgradimo,« odgovarjajo na agenciji, »vendar za to potrebujemo strokovno in argumentirano razpravo, ki ne sme temeljiti na pavšalnih trditvah posameznih interesnih skupin ali parcialnih interesih.« Kot so še ocenili, je za takšno razpravo dovolj časa do naslednje visoke sezone, saj bodo do takrat iz sistema razvidni vsi relevantni podatki.

V izboru besede leta 2024 je omrežnina zasedla drugo mesto. Če drži, da se po jutru dan pozna, bo dala pečat tudi letošnjemu letu.

×