Generalni direktor policije mag. Senad Jušić je v sredo podal odstopno izjavo, ki jo je notranji minister Boštjan Poklukar sprejel. / Foto: Tina Dokl
Potem ko so v koalicijskih strankah SD in levica po torkovih sestankih z ministrom za notranje zadeve Boštjanom Poklukarjem, ki se bo prihodnji teden v državnem zboru zagovarjal zaradi interpelacije, pozvali k odstopu generalnega direktorja policije Senada Jušića, je ta v sredo zjutraj podal odstopno izjavo. Razlogov za odstop v izjavi za javnost sicer ni predstavil. Kljub Jušićevemu odstopu pa tako v SD kot Levici pravijo, da še niso odločeni glede podpore Poklukarju ob interpelaciji. O tem se bodo odločali glede na nadaljnje dogajanje, predvsem v zvezi z odpravljanjem anomalij v centru za varovanje in zaščito, kar je tudi eden od očitkov v interpelaciji, vloženi s strani opozicijskih SDS in NSi ter nepovezanih poslancev Anžeta Logarja, Eve Irgl in Dejana Kaloha. Odstopno izjavo Jušića, nad katerim je visela senca dvoma o zakonitosti imenovanja za šefa policije, je Poklukar sprejel, na ministrov predlog pa je vlada še isti dan na dopisni seji za v. d. generalnega direktorja policije imenovala Damjana Petriča, dosedanjega direktorja uprave kriminalistične policije. Notranji minister sicer ocenjuje, da je bil Jušić odličen generalni direktor slovenske policije, njegovo imenovanje pa da je bilo zakonito kljub ugotovitvi upravnega sodišča, da je bil sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta o Jušićevem izpolnjevanju pogojev za imenovanje nezakonit. Predsednik vlade Robert Golob se je Jušiću zahvalil za opravljeno delo in dejal, da je z odstopom interes policije postavil pred svoje lastne ambicije in jo razbremenil pritiskov, da bo lahko tudi v prihodnje opravljala svojo funkcijo. Podobno ocenjujejo tudi v obeh policijskih sindikatih in vseh treh koalicijskih strankah. V NSi so dejali, da je interpelacija zoper notranjega ministra prinesla dovolj pritiska za odstop »nezakonito imenovanega« generalnega direktorja policije, kriza vodenja policije pa po njihovem mnenju ostaja, dokler bo na položaju Poklukar. Predsednik SDS Janez Janša pa je na omrežju X med drugim sporočil, da je Jušić odstopil vsaj leto dni prepozno.
Heliport na strehi urgentnega bloka Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je zaradi okvare protipožarnega sistema zaprt že od 21. oktobra lani, zato helikopterji pristajajo v vojašnici Edvarda Peperka v Mostah v Ljubljani, nato pa bolnike prepeljejo z reševalnim vozilom, s čimer se njihova pot do oskrbe v UKC podaljša za več kot pol ure. Helikopterja nujne medicinske pomoči zato pogosto sploh ne aktivirajo. V UKC so za STA pojasnili, da so napake delno že odpravili. Okvarjena je bila črpalka za požarne škropilnike, ostaja pa še napaka na rezervoarju in pri penilu za gašenje. Za celotno sanacijo pa je bilo treba skladno z zakonom o javnem naročanju izpeljati javni razpis za vzdrževanje in interventno servisiranje požarnega sistema, ki je »že oddan v sistem portala javnega naročanja«. Pričakujejo, da bo razpis hitro in uspešno zaključen, so dodali. Vodja HNMP Brnik Uroš Lampič je dejal, da nedelovanje heliporta pomeni izredno motnjo v delovanju njihove službe. Zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj pa je ob novici o zaprtem heliportu, za to je izvedel šele minuli petek zaradi medijskega poročanja, poudaril, da bi moralo vodstvo UKC Ljubljana samo obvestiti javnost in paciente o zaprtem heliportu. Kot je dejal za STA, se mu zdi nesprejemljivo, da popravilo heliporta traja skoraj tri mesece. Po njegovem mnenju bi lahko tehnične težave heliporta odpravili urgentno, mimo zakona o javnih naročilih, saj gre za izjemno situacijo, ki terja takojšnje ukrepanje.
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je državnemu sekretarju na ministrstvu za pravosodje Milanu Brglezu naložilo 400 evrov globe, ker v zakonsko določenem roku po prevzemu funkcije komisiji ni sporočil podatkov o svojem premoženjskem stanju. KPK je zato izdala odločbo zaradi kršitve določil zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ter posledično storitve prekrška, ki je postala pravnomočna 18. decembra lani. Kot so za časnik Večer pojasnili z ministrstva za pravosodje, je Brglez res zamudil zakonski rok za oddajo prijave premoženja, vendar je to napako popravil in poravnal globo. Na spletni strani komisije je sicer trenutno objavljenih 77 pravnomočnih prekrškovnih odločb funkcionarjev.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar in dr. Aleš Musar ter predsednik vlade dr. Robert Golob in Tina Gaber so v sredo na Brdu pri Kranju gostili tradicionalni sprejem za diplomatski zbor ob začetku novega leta. V nagovorih sta oba predsednika med izzivi sveta v letošnjem letu poudarila vojni v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu ter širitev Evropske unije.