Sprememba sistema obračunavanja omrežnine zaradi zvišanja stroškov za električno energijo občutno posega v poslovanje podjetij, opozarjajo delodajalci. / Foto: Primož Pičulin, arhiv Gorenjskega glasa

Sprememba sistema obračunavanja omrežnine zaradi zvišanja stroškov za električno energijo občutno posega v poslovanje podjetij, opozarjajo delodajalci. / Foto: Primož Pičulin, arhiv Gorenjskega glasa

Sistem omrežnine v presojo ustavnemu sodišču

Državni svet aktualni sistem obračunavanja omrežnine pošilja v presojo ustavnemu sodišču. Skupaj z delodajalci pričakuje metodologijo, ki bo skladna s predpisi, pravična in pregledna.

Ljubljana – Na pobudo interesne skupine delodajalcev so državni svetniki sprejeli zahtevo, da ustavno sodišče začne postopek za oceno ustavnosti in zakonitosti aktov o metodologiji za obračunavanje omrežnine in določitvi tarifnih postavk, pri čemer pričakujejo absolutno prednostno obravnavo poziva. Sedanji sistem po mnenju reprezentativnih delodajalskih organizacij odpira vprašanja o skladnosti ureditve z ustavo, zakonom o oskrbi z električno energijo in pravnim redom Evropske unije. »Med drugim novi model obračunavanja omrežnine ne odraža dejanskih stroškov elektrooperaterjev, iz omrežnine pa se bodo financirali tudi drugi cilji, kot je na primer tako imenovani zeleni prehod, kar je v nasprotju s pravnim redom Evropske unije in posledično tudi z Ustavo RS.« Menijo tudi, da je kršeno načelo enakosti pred zakonom, saj, kot pojasnjujejo, novi model brez utemeljenega razloga favorizira določene skupine uporabnikov in neupravičeno obremenjuje industrijo; ne sledi načelu stroškovne ustreznosti in ne upošteva dejstva, da uporaba srednje- in visokonapetostnega omrežja z vidika preobremenjenosti elektroenergetskega sistema ni problematična. Sprememba sistema obračunavanja omrežnine zaradi zvišanja stroškov za električno energijo po navedbah omenjene interesne skupine občutno posega v poslovanje podjetij, še posebej energetsko intenzivnih. Z negativnim vplivom po besedah vodje skupine Jožeta Smoleta posega tudi v pravico do zasebne lastnine in do svobodne gospodarske pobude ter določene subjekte postavlja v izredno nekonkurenčen položaj.

Občutno zvišanje stroškov

»Sprejem zahteve za ustavno presojo ne temelji na nasprotovanju reformi omrežnin kot taki, vendar pa tako delodajalske organizacije kot tudi državni svet pričakujemo, da bo reforma izvedena na transparenten in ustavno skladen način, ki ne bo uničeval slovenskega gospodarstva,« je po seji povedal predsednik državnega sveta ter Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Marko Lotrič. »Na tem mestu vlado in pristojne institucije pozivamo k dialogu z gospodarstvom in k pripravi nove metodologije, ki bo pravična, pregledna in skladna s predpisi Evropske unije,« je še dejal.

Predsednik državnega sveta Marko Lotrič: »Sprejem zahteve za ustavno presojo ne temelji na nasprotovanju reformi omrežnin kot taki, vendar pa tako delodajalske organizacije kot tudi državni svet pričakujemo, da bo reforma izvedena na transparenten in ustavno skladen način, ki ne bo uničeval slovenskega gospodarstva.«

Po analizah Gospodarske zbornice Slovenije je nova metodologija obračuna omrežnin še posebej prizadela podjetja, ki delujejo 24 ur na dan, sedem dni v tednu, in so priključena na visoko- in srednjenapetostno omrežje. »Nekatera so utrpela drastična povišanja stroškov, vse od 250 odstotkov do tudi več kot 980 odstotkov,« je povedala generalna direktorica zbornice Vesna Nahtigal. Prav tako višje položnice dobivajo mali poslovni odjemalci, čeprav je Agencija za energijo napovedovala nasprotno, je poudaril predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar. »Dejstvo je, da obrtniki in podjetniki svoje delo opravljajo dopoldne in popoldne, torej v tarifnih blokih, kjer so stroški omrežnine najvišji.«

Novela zakona o oskrbi z električno energijo

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je pripravilo predlog novele zakona o oskrbi z električno energijo, ki predvideva njegovo uskladitev z določbami Evropske unije, ter nekatere spremembe, ki zadevajo metodologijo obračunavanja omrežnine. Med drugim predlaga podrobnejši zapis načel, ki naj jih upošteva Agencija za energijo, ko določa metodologijo. Tako naj bi z njo spodbujala tudi: energetsko učinkovitost in vključevanje proizvodnje električne energije v manjšem in večjem obsegu iz obnovljivih virov, učinkovitost elektrooperaterjev pri izvedbi njihovih načrtov za razvoj omrežja v smeri zadostnosti sistema, samooskrbo in njeno dolgoročno vrednost za omrežje, okolje in družbo, naložbe v nove oziroma inovativne tehnologije ter že predpisano učinkovitost uporabe sistema. Poleg tega so v noveli poudarjena načela preprostosti, pravičnosti, sorazmernosti in postopnosti v primeru uveljavljanja večjih sprememb.

Na agenciji so napovedali, da bodo predlagane spremembe preučili ter podali strokovne komentarje v okviru obravnave novele v državnem zboru. Glede zahteve za oceno ustavnosti in zakonitosti sedanjega sistema omrežnine pa odgovor nameravajo podati v okviru postopka pred ustavnim sodiščem.