Peter Prevc je bil letos v Planici v vlogi gledalca. Svetovni rekord brata Domna je videl v živo, prav tako je bil tudi v Vikersundu, ko je do ženskega mejnika poletela sestra Nika. / Foto: Peter Košenina
Peter Prevc je bil letos v Planici v vlogi gledalca. Svetovni rekord brata Domna je videl v živo, prav tako je bil tudi v Vikersundu, ko je do ženskega mejnika poletela sestra Nika. / Foto: Peter Košenina
Skočil ni več, uživa z družino
Peter Prevc se je lani poslovil od izjemne kariere smučarskega skakalca. V prvem letu športnega pokoja je skoke redno spremljal. »Imel sem privilegij tudi v živo videti svetovna rekorda brata in sestre. Evforija, ki je takrat šla skozme, je bila neverjetna,« je dejal v pogovoru in povedal še marsikaj zanimivega.
Lani v Planici se je od veličastne kariere smučarskega skakalca poslovil Peter Prevc. Tudi letos na tem velikem športnem dogodku ni manjkal. Še vedno je deležen velikega zanimanja, tako pri gledalcih kot tudi medijih. Za vse si je vzel veliko časa.Ostaja v srcih številnih navijačev. V pogovoru nam je 32-letnik iz Dolenje vasi, ki z družino živi v Radovljici, povedal več o tem, kako je preživel prvo leto športnega pokoja, česa vse se je lotil, kako je doživljal uspehe slovenskega skakalnega športa, še posebno sestre Nike in brata Domna, pa tudi o tem, kakšne načrte ima za prihodnost.
Prav veliko časa, da bi se vrnili spomini, v Planici nisem imel. Ti utrinki so bili morda malo bolj prisotni ravno ob prvi obletnici, ko so ljudje o tem pisali na družbenih omrežjih. Slovesa se sicer spominjam s presežniki. Predvsem čutim osebno zadovoljstvo, ki ga ne doživiš velikokrat v življenju, in hkrati pomirjenost. V športnem smislu mi je uspelo nekaj gromozanskega. Slovesa ne bom nikoli pozabil, prav tako kot tudi ne vse te energije, ki je bila nekje v zraku, oziroma občutkov, čutenja ljudi. Tega tudi na kakšnih dogodkih drugje ne doživiš tako močno.
Smuči, ki mi jih je Peter Slatnar dal za na podelitev, »ta lepe«, imam doma, tiste, s katerimi sem nazadnje skakal, pa ima ati v salonu – ene v Ljubljani, druge pa v Dorfarjih.
Ne še. Morda grem poleti, a me ne bo nihče videl. (smeh) Če se bo to zgodilo, bo to zgolj za mojo dušo in brez tekmovanja. Sicer pa adrenalina ne pogrešam, ne potrebujem kakšnega nadomestka.
Ne vem, takoj sem se zredil za sedem kilogramov.
Pustil sem si čas. Morda se bo slišalo poetično, ampak pustil sem, da me stvar pokliče. Zelo redko sem treniral. Nekajkrat sem šel na tek ali pa v hribe, ampak precej manj, kot sem mislil. Res ne čutim želje in potrebe po tem, ker sem usmerjen drugam. Grem na kolo z družino, se z otrokoma igram s kockami, beremo ... Branje zvečer je rutina. Uživam v družinskem življenju.
Imel sem še kar nekaj neizkoriščenega dopusta. Prenesel sem ga iz prejšnjih let. (smeh) Kar veliko smo potovali. Vpet sem tudi v gradnjo vetrovnika v Žirovnici, v Argeti sem bil na pripravništvu in se v tem času zelo veliko naučil, z ženo sva ustanovila fundacijo. Dejaven sem v različnih smereh. Bomo videli, kam me bo peljala pot.
Z ženo sva jo želela zagnati okrog letošnje Planice, a se nama časovno ni izšlo, tako da se sedaj vse skupaj bolj počasi premika. Namen je izobraževanje staršev, trenerjev in vzgojiteljev, za kar bodo skrbeli različni strokovnjaki. Ne bodo pa vključene samo športne vsebine. Ni samo šport dejavnik v življenju. Najpomembnejši je zdrav, pošten človek – in takšen je lahko potem uspešen na kateremkoli področju. Zdi se mi, da družba potrebuje takšne stvari – tudi starši potrebujemo podporo, ko ne vemo, kaj narediti, zakaj se otrok obnaša tako, kot se, da nas nekdo pomiri, da ne delamo nič narobe, da so to naravne stopnje otrokovega razvoja.
Ludvik je v prvem razredu. Trenira plezanje, hodi na telovadbo in na glasbo. To pomeni, da ima tri dni v tednu še nekaj poleg šole – in to je dovolj. Oskar pa je star tri leta in še nima pravice do popoldanskih dejavnosti. Moje mnenje je, da do vstopa v šolo otrok tega ne potrebuje. Potrebuje varno domačo celico. Šport je koristen del družbe, predvsem gibanje je pomembno. Glede profesionalnega ukvarjanja s športom pa sem zagovornik, da se to zgodi čim kasneje.
S tastom, predvsem on, sva vez med Švedi, ki gradijo, in izvajalci tukaj. On nadzira potek, fotografira, obvešča, ali gre vse po načrtu. Odprtje načrtujejo oktobra. To bo velika pridobitev. Ali bom kakorkoli vpet potem, bomo še videli. Odvisno od tega, ali bomo prišli skupaj.
Spremljal sem vse tekme, razen iz Japonske z zamikom. Na nekaterih sem bil tudi v živo. Največ sem v stikih z Robertom Hrgoto. Že prej sva bila zelo dobra kolega, v času, ko je bil moj trener, pa sva morala osebne stvari dati malo na stran. Zdaj se lahko spet več slišiva in pogovarjava tudi o drugih stvareh. S Timijem (Zajcem, op. a.) sva bila večkrat v stiku, ker sva bila tudi že prej zelo veliko skupaj. Z drugimi pa niti ne, bolj čestitke, pohvale in spodbude.
Je privilegij, kdaj pa to pomeni tudi zaskrbljenost, ker si želiš, da bi bila zadovoljna. Do sebe je zelo stroga. Zelo težko je zadovoljna sama s sabo, česar ji kdaj ne privoščim, saj bi lahko imela kakšen popoldan precej bolj miren, pa se sekira, če skoki niso bili odlični, perfektni.
Ko gre, takrat gre. Nimaš kaj. Takrat je potrebno samo to, da jo tisti okrog nje čuvajo, je ne preobremenijo, ne naložijo pritiska, ampak ji ga odvzamejo. Takrat tekmovalec potrebuje samo servis in prostor, da dela to, kar zna najbolje.
Pravijo, da je po bitki lahko biti general. Za oba sem bil kar prepričan, da lahko postavita osebna rekorda, za svetovnega pa bolj za Domna kot za Niko. Bil sem prepričan, da če kdo na svetu lahko skoči rekord, je to on. Oba rekorda sem imel tudi privilegij videti v živo. Evforija, ki je takrat šla skozme, je bila neverjetna.
V Vikersundu bi bila nekje med 15. Lahtija ne morem komentirati. Je pa tako, da moški in ženski šport sta moški in ženski z razlogom. Narava je naredila dve različni telesi in to je treba spoštovati. Če gre moški med ženske, je v prednosti. Ženska pa je med moškimi v deficitu, ker je fizična moč drugačna.
Predvsem bi rad najprej videl, da jih več skače daleč v Vikersundu. Najprej mora žirija v Vikersundu dopustiti, da jih več poleti do 220 metrov, da tudi dekleta začutijo, kaj to je. Potem pa lahko takoj pridejo v Planico, kjer je več višine z mize, bolj te »preruka« v prvem delu, je drugače.
Na tehniko ne gledam na način, kdo je komu podoben, tudi se nisem nikoli spuščal v to. Mene zanima figura, ki se doseže po petdesetih metrih, kako do tega kdo pride, mi je pa dosti vseeno. Ona sedaj to zna. Očitno pa imamo podobno razmišljanje, da znamo slediti in iti čez sebe, si zaupati, da to zmoremo narediti. Mislim, da je to pri našem športu, sploh na velikankah, potrebno.
Glede na trend, bolje, da ne vemo, kaj bi bilo. (smeh) Ona je v baletu.
Delovni čas trenerja od treh do šestih popoldne je izredno nehvaležen. In to je trenutno skregano z mojimi prioritetami. Takrat je moja želja biti doma. To je prioriteta. In na podlagi tega moram najti delovno okolje, v katerem bom zadovoljen.