Z zdravim življenjskim slogom, ki vključuje redno telesno aktivnost, uravnoteženo prehrano in obvladovanje stresa, lahko občutno zmanjšamo tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. / Foto: Tina Dokl
Sladkorna bolezen v porastu
Sladkorna bolezen je v svetovnem merilu s skoraj 540 milijoni obolelih ena od najpogostejših kroničnih bolezni, v Sloveniji pa je po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje leta 2023 živelo že skoraj 150 tisoč sladkornih bolnikov.
Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni, ki bo v prihodnjih treh letih osredotočen na pomen dobrega počutja pri obvladovanju bolezni, je pozornost namenjena predvsem fizičnemu, družbenemu in duševnemu zdravju, ki so ključni za kakovostno življenje bolnikov. Svetovna kampanja letos posebno pozornost namenja preprečevanju sladkorne bolezni tipa 2, katere tveganje je mogoče zmanjšati z zdravim življenjskim slogom, predvsem z redno telesno aktivnostjo in pravilno prehrano. Kot je na okrogli mizi Zveze društev diabetikov Slovenije pojasnil diabetolog Aleš Skvarča z Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, je sladkorna bolezen tipa 2 najpogostejša oblika te bolezni, ki prizadene kar 90 odstotkov bolnikov. Za to obliko bolezni sta značilni povečana inzulinska rezistenca in čezmerna proizvodnja inzulina v začetni fazi, zaradi česar imajo bolniki več možnosti za uporabo nefarmakoloških ukrepov, kot so prehranske spremembe in gibanje. Pomembno je, da bolniki stalno spremljajo raven sladkorja v krvi. Vrednost sladkorja v krvi namreč neposredno vpliva na počutje bolnikov. Visoka vrednost sladkorja, hiperglikemija, lahko povzroči žejo, nezmožnost opravljanja vsakodnevnih opravil in slabšo koncentracijo, medtem ko nizka vrednost, hipoglikemija, lahko začasno ohromi človeka.
Marija Petek Šter, družinska zdravnica in profesorica na ljubljanski medicinski fakulteti, je opozorila, da je obvladovanje sladkorne bolezni v prvi vrsti odgovornost bolnika, vendar pa zdravstveni delavci nosijo ključno vlogo pri zagotavljanju ustreznih informacij in podpore.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji v letu 2023 skoraj 149.160 ljudi živelo s sladkorno boleznijo, kar predstavlja povečanje za 3920 oseb v primerjavi z letom 2022 in za 7318 oseb v primerjavi z letom 2021. NIJZ število sladkornih bolnikov ocenjuje na podlagi števila ljudi, ki prejemajo zdravila za zniževanje glukoze. Predvidevajo, da večina teh oseb jemlje zdravila zaradi sladkorne bolezni, razen v primerih, ko se ista zdravila uporabljajo tudi za zdravljenje drugih bolezni. Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni so na NIJZ skupaj z ministrstvom za zdravje organizirali tudi nacionalno konferenco, namenjeno predstavitvi prvih rezultatov evropskega projekta skupnega ukrepanja na področju bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni. Projekt se osredotoča na izboljšanje spremljanja sladkorne bolezni v Sloveniji in vključuje tri pilotne projekte. Ti projekti si prizadevajo za večjo aktivacijo skupnosti, povečanje udeležbe oseb s sladkorno boleznijo tipa 2 v izobraževalnih programih, ki potekajo v ambulantah družinske medicine, ter večjo vključenost v presejalni program za diabetično retinopatijo.
Kljub naraščajočemu številu pa je mogoče s pravočasnim zdravljenjem in ustreznim pristopom do bolezni preprečiti številne zaplete. V Zavodu Diabetes so skupaj z ministrstvom za zdravje razvili tudi spletni test za sladkorno bolezen, ki je zasnovan tako, da pomaga preveriti, kakšna je možnost, da posameznik zboli za diabetesom.