Slovensko opozorilo Dunaju
30.10.2024, 14:26
Veseli nas lahko, da slovenske zastopniške organizacije na Koroškem pri ključnih vprašanjih vedno pogosteje združijo moči in s tem dokazujejo, da trditve, še posebej iz vladajočih krogov, da so Slovenci neenotni, ne držijo. Marca so vodilni predstavniki Narodnega sveta koroških Slovencev, Zveze slovenskih organizacij, Skupnosti koroških Slovenk in Slovencev in Enotne liste komisiji za peticije Evropskega parlamenta predlagali v obravnavo skupno izjavo o odprtih vprašanjih položaja slovenske narodne skupnosti na Koroškem. Komisija bo morala, vsaj tako pričakujejo njeni avtorji, nanjo odgovoriti.
V ponedeljek, 4. novembra, ob 19. uri bo v Škofijski hiši na Tarviser Strasse v Celovcu dobrodelni koncert za prizadete v poplavah v Bosni, ki ga organizirajo slovenske organizacije na Koroškem.
Pretekli teden pa so predstavniki vseh štirih organizacij poslali peticijo o položaju slovenske skupnosti na Koroškem predsedniku Republike Avstrije Alexandru Van der Bellenu in predsednikom vseh v zveznem parlamentu zastopanih stran. Opozorili so jih, naj v pogajanjih o sestavi vlade in nalogah nove vlade na pozabijo na narodne skupnosti. Vlada, ki se poslavlja, je v koalicijski pogodbi namenila kar nekaj prostora manjšinam. Razen povečanja finančne pomoči na drugih prav tako pomembnih področjih ni storila veliko. Slovenci pričakujejo, da bo nova vlada storila več in omogočila uresničevanje pravic manjšine na področju vzgoje in izobraževanja od predšolske vzgoje do univerze, pri uporabi slovenščine v javnosti, še posebej v občinskih upravah in v sodstvu, in v medijih. Pismo Dunaju z naslovom »Za zaščito manjšine in za spoštovanje pravne države« je napisano izjemno strokovno in utemeljeno s številnimi argumenti.
Na petkovi prireditvi Dober večer, sosed v Železni Kapli se je spletla zanimiva zgodba. Osrednja vloga je pripadla občinama Železna Kapla in Možberk/Mosssberg, ki sodelujeta v kulturnem tandemu, na prireditvi pa je bila tudi županja Črne Romana Lesjak. Med drugim je povedala, da je včasih gora Peca ločevala, danes pa povezuje. Občina Črna je za nesebično pomoč pri lanskih poplavah in reševanju življenj izročila županu Občine Globasnica Bernardu Sadovniku in podžupanu Občine Železna Kapla - Bela Francu Jožefu Smrtniku posebno priznanje.