Tomaž Šušteršič, generalni sekretar Organizacijskega komiteja Audi FIS svetovnega pokala za ženske Kranjska Gora 2025 / Foto: Tina Dokl

Tomaž Šušteršič, generalni sekretar Organizacijskega komiteja Audi FIS svetovnega pokala za ženske Kranjska Gora 2025 / Foto: Tina Dokl

Smučarke v Kranjski Gori

Ženske tekme svetovnega pokala v alpskem smučanju bodo še naprej v Sloveniji – ne več v Mariboru, ampak v Kranjski Gori. »Selitev ne pomeni zgolj spremembe lokacije, ampak tudi simboličen prehod v novo obdobje ženskega alpskega smučanja v Sloveniji,« pravi Tomaž Šušteršič, generalni sekretar organizacijskega komiteja, v katerem se intenzivno pripravljajo na tekmovanje, ki bo v Kranjski Gori 4. in 5. januarja.

Kranjska Gora – Audi FIS svetovni pokal za ženske Kranjska Gora 2025 bo zaznamoval prehod tekmovanja zaradi boljših pogojev iz Maribora v Kranjsko Goro. Najboljše smučarke na svetu se bodo 4. in 5. januarja pomerile v veleslalomu in slalomu. Pogovarjali smo se s Tomažem Šušteršičem, generalnim sekretarjem organizacijskega komiteja.

Kako pomembno se vam zdi, da tudi ženske tekme svetovnega pokala v alpskem smučanju ostajajo v Sloveniji?

Zelo pomembno, saj s tem ohranjamo dolgoletno tradicijo in močno povezavo med slovenskim smučanjem ter mednarodnim okoljem. Prisotnost ženskih tekem spodbuja razvoj alpskega smučanja v Sloveniji, mlajšim generacijam nudi pomemben vzor in motivacijo. Poleg športnega vidika ima prireditev tudi turistične, promocijske in gospodarske učinke, ki jih gostiteljstvo odmevnih dogodkov prinaša celotni Sloveniji in še posebno Zgornjesavski dolini.

Kakšno je trenutno stanje na progi, kaj vse vas še čaka v naslednjega dobrega pol meseca?

Trenutno potekajo intenzivne priprave na progi: priprava zadostnih količin tehničnega snega, razgrinjanje in strojno utrjevanje snežne podlage, urejanje kritičnih odsekov. V naslednjih tednih nas čaka še fina prilagoditev snežne podlage glede na vremenske razmere, dokončna ureditev varnostnih mrež, postavitev oznak in priprava startnega ter ciljnega prostora. Celotna ekipa je praktično dnevno na terenu, da bo proga na dan tekmovanja povsem nared.

Se glede priprave proge obetajo kakšne novosti?

V prvi vrsti je treba povedati, da smo v delo uvedli novega vodjo tekmovanja, nekdanjega uspešnega alpskega smučarja Andreja Šporna, ki je odgovoren za brezhibno tehnično izvedbo tekmovanja in predvsem za nadzor nad pripravo snega in tekmovalne proge. Glede na lanske izkušnje z izredno slabo vremensko situacijo je bilo letos veliko energije vložene v zagotovitev tehničnih pogojev, torej tehnike in tehnologije za zasneževanje s t. i. kompaktnim snegom. Povezali smo se z družbo Technoalpin iz Italije, ki je vodilna v svetu na tem področju. Postali so naš partner in z namestitvijo dodatnih snežnih topov ter učinkovitim sistemom za njihovo uporabo lahko rečem, da je tokratno zasneževanje tudi mnogo bolj trajnostno, saj so izkoristki vode in energije mnogo boljši. Dobre tri tedne pred tekmovanjem je zasnežene že več kot 80 odstotkov tekmovalne proge in malo verjetno je, da bi nas še kaj lahko presenetilo.

Vse to bo pripomoglo k organizaciji na še višji ravni.

Naš cilj je dvigovati kakovost organizacije v vseh pogledih – od tehnične priprave proge in infrastrukture do spremljevalnega programa. V prihodnje želimo še tesneje sodelovati z mednarodno smučarsko zvezo FIS, vlagati v izobraževanje in usposabljanje ekipe, nadgraditi digitalno komunikacijo ter izboljšati izkušnjo tako za tekmovalke kot za obiskovalce na prizorišču in gledalce pred televizijskimi ekrani. S tem bo dogodek še bolj privlačen, profesionalen in odmeven, predvsem pa že zdaj beleži izjemno televizijsko gledanost po vsem svetu, saj je v terminu božično-novoletnih praznikov, kar s pridom izkoriščamo v dobrobit naših partnerjev in sponzorjev.

Se je posledično povišal tudi proračun prireditev?

"V delo smo uvedli novega vodjo tekmovanja, nekdanjega uspešnega alpskega smučarja Andreja Šporna, ki je odgovoren za brezhibno tehnično izvedbo tekmovanja in predvsem za nadzor nad pripravo snega in tekmovalne proge."

Proračun ostaja na ravni proračuna iz lanske sezone, nam je pa tokrat uspelo večino sponzorskih sredstev pridobiti s prodajo marketinških pravic na tujih trgih. Seveda ne gre prezreti vložka javne agencije Spirit in Slovenske turistične organizacije, ki sta s svojimi aktivnostmi tudi močno vpeti v izvedbo tekmovanja, saj so takšne prireditve odlična priložnost za prikaz slovenskih turističnih in gospodarskih potencialov.

Kako vse skupaj poteka z organizacijskega vidika?

Organizacija poteka v tesnem sodelovanju med organizacijskim odborom, upravljavci smučišča ter številnimi prostovoljci in strokovnjaki iz lokalnega kluba. Za pripravo proge so odgovorni specializirani strokovni delavci pod vodstvoma vodje tekmovanja in vodje priprave tekmovalne proge, ki se posvetujejo z direktorjem svetovnega pokala, tehničnim delegatom, člani žirije in trenerji. Logistični in organizacijski del, od namestitve tekmovalk, akreditacij, medijskega središča do promocije, koordinira organizacijski in logistični odbor.

Kakšno je vaše sodelovanje z lokalno skupnostjo?

Sodelovanje z lokalno skupnostjo je pri tako velikih mednarodnih prireditvah ključno. Že več let gradimo partnerski odnos z občinskimi oblastmi, lokalno turistično organizacijo, turističnim gospodarstvom in prebivalci. Naš cilj je, da se dogodek čim bolj vključi v lokalno okolje, zagotovi dodatne priložnosti za gostinske ponudnike in hotelirje, hkrati pa ni invaziven do lokalnega prebivalstva. Še posebno pomembno je, da lokalni prebivalci čutijo čast in ponos, da Kranjska Gori gosti tako pomembne dogodke, obenem pa jim nudijo podporo ter v njih prepoznavajo dodano vrednost za regijo.

To bo več kot le športni dogodek. Kaj vse se obeta?

Dogodek bo spremljal pester spremljevalni program. Obiskovalci lahko pričakujejo nastope glasbenikov, kot so Miran Rudan InDesign, Čuki, Zvita feltna ..., na prizorišču in v Kranjski Gori ter različne zabavne in animacijske aktivnosti. Na ta način bo prireditev tudi družabni dogodek, ki bo privabil širši krog obiskovalcev in poskrbel za nepozabno doživetje udeležencev.

Poseben čar vsem tekmam dajo gledalci. Koliko jih pričakujete?

Gledalci so srce vsake tekme in pričakujemo jih v čim večjem številu – tudi zaradi zagotavljanja spodbude s tribun za slovenske tekmovalke. Prav uspehi domačih tekmovalk imajo velik vpliv na obisk ter ustvarjanje vzdušja na prizorišču. Verjamemo, da bodo naše smučarke pokazale konkurenčnost in znova navdušile občinstvo. Glede na izkušnje iz prejšnjih let in dejstvo, da gre za prestižne tekme, pričakujemo več tisoč obiskovalcev, veliko tudi iz tujine. Seveda pa bo obisk odvisen tudi od vremenskih razmer. Glede na to, da je občina Kranjska Gora v prazničnih dneh zapolnjena do zadnjega kotička, bo tekmovanje popestrilo tudi dogajanje v tem turističnem okolišu.

Bo Kranjska Gora ženske tekme gostila tudi v prihodnjih letih, bo stalnica v koledarju?

Naš namen je, da Kranjska Gora postane stalna točka v koledarju svetovnega pokala za ženske, kar potrjuje tudi vpogled v dolgoročni koledar tekmovanj FIS. V preteklosti je Kranjska Gora že večkrat dokazala, da je vrhunsko prizorišče za izvedbo tovrstnih tekem. Z doslednim vlaganjem v infrastrukturo, organizacijo in promocijo želimo to tradicijo utrditi ter poskrbeti, da bodo ženske tekme še dolgo ostajale pri nas. Smučarska zveza Slovenije aktivno komunicira s FIS in pričakovati je, da bomo v Kranjski Gori še dolgo spremljali ženske tekme v alpskem smučanju.