Smučarski vzponi in padci

Danes se s slovesnostjo ob odprtju in ekipno tekmo v Saalbachu začenja svetovno prvenstvo v alpskem smučanju.

Slovenski ljubitelji smučanja nad tem dejstvom gotovo niso tako navdušeni, kot so bili pred natanko petdesetimi leti, ko je prvo zlato odličje na slalomski tekmi evropskega mladinskega prvenstva osvojil takrat 17-letni Tržičan Bojan Križaj. Čeprav je nastopal pod zastavo takratne Jugoslavije, so se z njim začeli uspehi gorenjskega in slovenskega alpskega smučanja. Ti so se nadaljevali s Škofjeločanom Borisom Strelom, prav tako mladinskim evropskim prvakom iz leta 1977, ki je 3. februarja leta 1982 v Schladmingu za Jugoslavijo osvojil prvo odličje na članskem svetovnem prvenstvu. Seveda so nepozabne medalja Jureta Franka leta 1984 na olimpijskih igrah v Sarajevu, slalomska srebrna olimpijska medalja Jureta Koširja deset let kasneje v Lillehammerju ter veleslalomska medalja Žana Koširja pred tremi leti v Pekingu.

Prav tako so naši smučarji, med njimi tudi Andrej Jerman in Rok Perko, za njimi pa tudi smučarke osvajali najvišja mesta tudi v svetovnem pokalu, malce starejši pa se še dobro spomnimo uspehov slalomske svetovne prvakinje Mateje Svet, Nataše Bokal, ki je prav v Saalbachu leta 1991 osvojila naslov svetovne slalomske podprvakinje, pa kasneje olimpijskega odličja Alenke Dovžan, kristalnega globusa Špele Pretnar, uspehov Urške Hrovat, Ilke Štuhec in Mete Hrovat ter drugih, ki so slovensko alpsko smučanje popeljali v svetovni vrh in ga tam obdržali dolga leta.

Če bi te vrstice pisala pred dvema mesecema, bi gotovo zapisala, da bo svetovno prvenstvo v alpskem smučanju v tej sezoni za nas eno tistih, ki se ga Slovenci ne bomo posebno veselili. Na seznamu tistih, ki bi se lahko borili za odličja, je bil zgolj Žan Kranjec v veleslalomu, tudi hitre Ilke Štuhec še nismo povsem odpisali. V slalomu aduta trenutno nimamo, celo Tijan Marovt je minuli konec tedna sporočil, da zaključuje tekmovalno kariero. Andreja Slokar, Neja Dvornik, Ana Bucik Jogan in Lila Lapanja bodo sicer skušale poseči med najboljše, a odličje katere od njih bo zagotovo presenečenje.

Bomo pa zato v hitrih disciplinah končno znova lahko navijali za naše superveleslalomiste in smukače, ki so, na čelu s Kranjčanom Miho Hrobatom, zagotovo zaznamovali letošnjo zimo. Zlasti za borbenega Miho, ki je včeraj praznoval trideseti rojstni dan, strokovnjaki menijo, da si je sposoben priboriti smukaško odličje. Mi bomo zagotovo stiskali pesti zanj in nov uspeh slovenskega smučanja. In tudi če ga ne bo, bo letošnja zima zagotovo pomenila nov vzpon našega smučanja.

×