Sončne elektrarne bodo nameščene na osnovnih šolah v Begunjah, Lipnici in Radovljici, vrtcih v Lescah, na Posavcu in v Radovljici ter na radovljiškem zdravstvenem domu / Foto: Gorazd Kavčič
Sončne elektrarne na občinske stavbe
V Radovljici bodo na strehe skupaj sedmih vrtcev, šol in zdravstvenega doma še v tem letu začeli nameščati sončne elektrarne. Sredstva za več kot pol milijona evrov vredno investicijo so pridobili na razpisu ministrstva za okolje, podnebje in energijo.
Radovljica – Občina Radovljica je že izbrala izvajalca javnega naročila za postavitev sončnih elektrarn na sedmih objektih v lasti občine: na osnovnih šolah v Begunjah, Lipnici in Radovljici, vrtcih v Lescah, na Posavcu in v Radovljici ter na radovljiškem zdravstvenem domu. Sončne elektrarne bodo na stavbe nameščene v letošnjem in prihodnjem letu, skupna vrednost projekta je nekaj več kot pol milijona evrov.
"Namestitev fotonapetostnih elektrarn za skupnostno samooskrbo bo prispevala k večji rabi obnovljivih virov energije in bistveno zmanjšala stroške električne energije javnih zavodov, ki pretežno bremenijo občinski proračun," je ob tem poudaril župan Ciril Globočnik.
Pogodbo o izvedbi projekta v vrednosti 508 tisoč evrov je župan v sredo podpisal z Jernejem Božičem, direktorjem podjetja JB energija, ki je bilo na javnem razpisu izbrano kot najugodnejši ponudnik. Sklenila sta tudi dogovor o vzdrževanju sončnih elektrarni za obdobje petih let, kolikor traja garancijska doba, za kar bo občina namenila približno 10 tisoč evrov na leto.
Projekt je sofinanciran z nepovratnimi sredstvi. Občine Kamnik, Radovljica, Tržič, Bohinj, Krško, Bled in Škofja Loka, združene v konzorcij, so sredstva za sončne elektrarne na objektih v njihovi lasti pridobile na javnem razpisu Ministrstva za okolje, podnebje in energijo za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026.
Projekt v skupni vrednosti 2,220 milijona evrov je usmerjen v povečanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov in prispevanje k zelenemu prehodu. Vrednost nepovratnih pridobljenih sredstev za celoten konzorcij znaša 1,15 milijona evrov, za Občino Radovljica pa 606 tisoč evrov.
Vodilna partnerica je sicer Občina Kamnik, ki zastopa konzorcij in je na javni razpis predložila skupno vlogo ter z ministrstvom podpisala pogodbo o sofinanciranju. Projekt bo Kamnik tudi koordiniral in prejel nepovratna sredstva za celoten konzorcij ter jih prenakazoval partnerjem, so še pojasnili na radovljiški občinski upravi.
Ob tem dodajajo, da sta na na strehah osnovnih šol A. T. Linharta in A. Janše v Radovljici več kot deset let postavljeni dve mali fotonapetostni elektrarni. Z obema že vso obratovalno dobo, od leta 2012, upravlja Komunala Radovljica, ki skladno s sklenjeno pogodbo tudi ustrezno skrbi zanju in vrši dnevni monitoring. Komunala Radovljica ima sicer v lasti tudi fotovoltaično elektrarno na centralni čistilni napravi. Ta je bila zagnana v letu 2009.