Čarovnica Alja sprva deluje strašljivo, a se ji ob srečanju z otroki otopli srce. / Foto: Primož Pičulin
Srh in gnus, a tudi smeh
Rove pod starim Kranjem konec oktobra zavzamejo čarovnice in druga strašna bitja, ki zlasti najmlajšim naženejo strah v kosti. A s pomočjo pravljičnega čarovnika, ki poskrbi za obilico smeha, otroci kmalu spoznajo, da je strah votel, okoli pa ga nič ni.
Kranj – Čarovniški napoji, uroki, gnojne bradavice in pajki – srh, gnus, obenem pa veliko smeha čaka najmlajše, ki si konec oktobra upajo vstopiti v kranjske rove, kjer Zavod za turizem in kulturo Kranj vsako leto poskrbi za strašljivo izkušnjo, skozi katero pa otroci postanejo veliko pogumnejši. Na poti skozi rove najprej srečajo strašnega duhca Lojza, ki se skriva po temnih vogalih in je na videz strašen, v resnici pa ne preveč bister in ne preveč pogumen, čarovnico Aljo, ki prav tako deluje strašljivo, a se ji ob srečanju z otroki otopli srce, in zabavnega čarovnika Grega, ki s smehom prežene še zadnje ostanke strahu.
»Vsebino Noči čarovnic za otroke skozi leta ves čas nadgrajujemo in dopolnjujemo. Zadnja novost je buča Bruhalka, ki bruha bombone in se je zato otroci še zlasti razveselijo,« je pojasnila Simona Mohorič z Zavoda za turizem in kulturo Kranj. Že vrsto let otroke na poti skozi rove najprej pričaka simpatični duhec Lojz, ki mu otroci pomagajo čarati, saj sam ni preveč spreten pri tem, pri izhodu iz buče Bruhalke pa jih že čaka nekoliko temačnejši del. Ko se jim uspe prebiti skozi temačno zaveso, pridejo do čarobne omare, kjer jih pričaka čarovnica Alja, ki se z odraslimi sicer ne razume najbolje, tako da je vstop dovoljen le najmlajšim. Alja skupaj z otroki začara »nič me ni strah« kamenčke, ki preženejo strah pred temo, v šoli pa pomagajo zagotoviti same petice. »A je treba brati tudi drobni tisk,« jih je opozorila Alja in razkrila, kaj ta prinaša: »V šoli je treba dobro poslušati, doma takoj narediti domačo nalogo, potem pa se čim več družiti zunaj brez telefonov.« Starši so v tem času izdelovali duhce iz papirja, nato pa so se skupaj z otroki z laternami odpravili v temačen del rovov in naprej skozi tunel, ki so ga osvetljevali laserji. Na koncu jih je čakal še zabavni čarovnik Grega, ki je poskrbel, da je po rovih odmeval glasen smeh, ob katerem so otroci povsem pozabili na strah.
Tako odrasli kot otroci so bili nad strašljivo izkušnjo v rovih navdušeni. Mia Nardin Žagar je priznala, da je v rovih prvič in se ji je zdelo zelo zanimivo. »Mož je pripeljal mene, jaz pa otroka,« je bila dobro razpoložena. Kot je pojasnila, osemletni sin raje zaspi s prižgano nočno lučko, zato upa, da bo tudi ta strah pred temo izginil s čarobnim kamenčkom, ki ga je dobil pri čarovnici Alji. Polona Pogačnik je pojasnila, da so v rovih na noči čarovnic za otroke že drugič na željo devetletnega sina. »Všeč mu je vzdušje v povezavi z nočjo čarovnic, zato ima rad, da se na to temo kaj dogaja.« Nina Svetelj pa je bila z družino v rovih že tretjič, saj se boji, da bo njena otroka kmalu minilo zanimanje za to, saj sta stara že sedem in deset let. »Zdaj jima je še privlačno, sploh ta malce strašljiv del.« Verjameta tudi v čarobne lastnosti kamenčka, saj sta prepričana, da prinaša srečo, zato skrbno hranita vsak svojega še od lani. Mali Tiam pa nam je zaupal, da mu je kamenček padel iz rok, tako da je ostal brez njega. A pogumno dodal, da ga kljub temu ni strah teme. Večino otrok je sicer najbolj navdušila ravno čarovnica Alja, ki jim je izročila čarobne kamenčke. Nadvse pa so se zabavali tudi pri čarovniku Gregorju. Deklica, ki ji je v glavi tičal velik nož – če si natančneje pogledal, je bil na srečo le tako oblikovan obroč za lase –, nam je zaupala, da zelo rada praznuje noč čarovnic. »Doma izrezljamo bučo, nato pa priredimo grozljivo čajanko, na kateri postrežemo mumije, ki so v bistvu hrenovke v testu, pripravljene na poseben način,« je razložila.